Najpiękniejsze hotele dla dzikich zapylaczy

Autor: 22.12.2017 Nr: 51/2017
Laureaci konkursu z gośćmi na uroczystości wręczenia nagród.
Laureaci konkursu z gośćmi na uroczystości wręczenia nagród.

To była już trzecia edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego, tym razem pod nazwą Eko-Hotel”. Choć organizatorzy postawili przed uczestnikami trudne zadanie i prac konkursowych było mniej niż w roku ubiegłym, to efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się 15 grudnia w sali narad Urzędu Gminy Przeworsk.

Szkoła Podstawowa w Świętoniowej od lat promuje zachowania prozdrowotne i proekologiczne, bo jak uzasadnia, tylko w zgodzie z naturą można osiągnąć szczęście i dobre samopoczucie. Taka idea przyświecała organizatorom już w pierwszej edycji, kiedy zadaniem dla uczniów i ich rodzin – bo za każdym razem był to konkurs rodzinny – było zbudowanie z odpadów ekoludka , w drugiej edycji karmników dla ptaków, zaś w trzeciej – hoteli dla pszczół. Celem konkursu była m.in. nauka pożytecznego działania na rzecz ochrony zapylaczy i świadomość znaczenia pracy owadów zapylających w zapewnieniu wyżywienia ludziom i zwierzętom.

   Uczestnikami konkursu byli uczniowie w wieku 6–13 lat z 12 szkół powiatu przeworskiego oraz ich rodziny. Wszyscy wykazali się twórczą pracą, której efektem były wyjątkowe eko-hotele, wykonane z desek, kory drzew, gałęzi, szyszek, liści, słomy, gliny, cegieł, tektury i innych naturalnych materiałów. Oceną 28 prac zajęła się dziewięciosobowa komisja, która punktowała użyteczność eko-hoteli, wymiary zastosowanych otworów, różnorodność użytych materiałów, a także estetykę, trwałość i oryginalność konstrukcji. Część prac można podziwiać na wystawie w Urzędzie Gminy Przeworsk.

   Największą liczbę punktów i I m-ce zdobył eko-hotel wykonany przez Zuzannę Stępak ze Szkoły Podstawowej w Świętoniowej. Dziewczynka wraz z rodziną przygotowała dom dla dzikich zapylaczy stosując ciekawą konstrukcję z użyciem drewnianej beczki i koła od wozu. Kolejne, II-ce zajął Antoni Warchoł ze szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku, III m-ce Julia Stępak ze Szkoły Podstawowej w Ujeznej, IV m-ce ex aequo Katarzyna Bukowska z SP w Świętoniowej i Marta Weselak z SP w Urzejowicach, V m-ce Maciej Hawro z SP w Białobokach, VI m-ce Natalia Kaszuba z SP w Urzejowicach, a VII m-ce Brygida Grabowiec z SP w Tryńczy. Wyróżnienia otrzymali Wiktoria Kukla z SP w Chałupkach, Adrianna Halwa z SP w Świętoniowej, Jakub Kolano z SP w Krzeczowicach, Kristian Kapelan z SP w Rączynie, Olga Malach z SP w Grzęsce, Maciej Rak z SP w Gaci i Aleksandra Górak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Ubieszynie. Nagrody laureatom wręczyli: wójt gm. Przeworsk Daniel Krawiec, dyrektor SP w Świętoniowej Janusz Harpula, wicestarosta Janusz Owsiak i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej Wiesław Bukowski.

   Organizatorami konkursu byli: Gmina Przeworsk, Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Wosia w Świętoniowej i Stowarzyszenie Przyjaciół w Świętoniowej. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Starostwo Powiatowe w Przeworsku, Nadleśnictwo Kańczuga i Koło Pszczelarzy w Przeworsku. Konkurs odbył się pod patronatem medialnym „Gazety Jarosławskiej”.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane