Integracja ze smakiem

Autor: 22.12.2017 Nr: 51/2017
Laureaci konkursu stroików świątecznych.
Laureaci konkursu stroików świątecznych.

Piękne, kolorowe, z żywych gałązek, szyszek, suszonych kwiatów, korali i bakalii. Konkurs na „Stroik bożonarodzeniowy” organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół im. W. Witosa w Zarzeczu, znów cieszył się dużym zainteresowaniem. Tradycyjnie dzień rozdania nagród był połączony ze spotkaniem integracyjnym, które miało za zadanie pokazać wyższość zdrowych przekąsek nad słodyczami i fast foodami.

15 grudnia w internacie Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu znów zapachniało jodłą i świerkiem, które pomieszane z wonią piernika i czekolady unoszącą się od samych drzwi, przypomniały wszystkim, że święta tuż tuż.

   Na tegoroczne spotkanie integracyjne pod hasłem „Zamień chipsy na bakalie” zaproszony został Daniel Mróz – absolwent szkoły, obecnie kucharz w jednej z restauracji w Łańcucie, który opowiedział o swojej przygodzie z gotowaniem, a w pokazie kulinarnym zaprezentował, jak można połączyć w deserze różne smaki i wykorzystać przy tym zdrowe bakalie. Bohaterem na talerzu był tego dnia znakomity, czekoladowy suflet.

   Po degustacji przyszedł czas na rozdanie nagród w konkursie stroikowym. Nagrody wręczyli dyrektor ZS Bogusław Bąk i wicedyrektor Barbara Górska.

W kat. szkół podstawowych klas I-V, I m-ce zajęła Justyna Kruk z ZS w Dębowie, II m-ce Marianna Stępień z SP w Rożniatowie i III m-ce Kacper Piejko z SP w Krzeczowicach. W kat. szkoły podstawowej klas VI, VII i gimnazjum, I m-ce zajęła Anna Podolak z ZS w Cieszacinie Wielkim, II m-ce Weronika Mazur z ZS w Zarzeczu i III m-ce Daria Czarniecka z SP w Siennowie. Jury wyróżniło także prace przyznając nagrody specjalne dla Kamila Bondyry z SP w Przeworsku, Natalii Pawłowskiej z SP w Pełnatyczach i Patrycji Wencel z SP w Zarzeczu. Nagrodę publiczności otrzymała Justyna Pieniążek z ZS w Zarzeczu.

   Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani siedmiometrowym piernikiem w polewie czekoladowej i z bakaliami, przygotowanym na tę okoliczność przez uczniów technikum żywienia Zespołu Szkół w Zarzeczu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane