Strzelnica pierwsza w Polsce

Autor: bk 22.12.2017 Nr: 51/2017
Prace przy powstaniu strzelnicy w Pawłosiowie już trwają. Pierwsze strzały powinny paść w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Prace przy powstaniu strzelnicy w Pawłosiowie już trwają. Pierwsze strzały powinny paść w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby w każdym powiecie w naszym kraju powstała strzelnica. I choć projekt budowy strzelnic ma ruszyć dopiero w przyszłym roku, w naszym powiecie prace już się rozpoczęły.

„Strzelnica w każdym powiecie” to ogólnopolski program przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 r. Jednak już teraz MON rozpoczął realizację pilotażowego projektu budowy strzelnic, dzięki czemu rozpoczęły się już prace przy budowie takiego obiektu na terenie naszego powiatu.

- Biorąc pod uwagę przepisy wykonawcze oraz okres przygotowawczy - realnie budowa pierwszych strzelnic rozpocznie się najwcześniej latem przyszłego roku - podkreśla Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP.

   Jednak, jak informuje Posłanka, dzięki życzliwości wiceministra Michała Dworczyka udało się jeszcze w tym roku pozyskać środki finansowe na budowę pierwszej w Polsce tego typu strzelnicy, która zostanie zlokalizowana w naszym powiecie jarosławskim, w gminie Pawłosiów.

   Warto podkreślić, że to pierwszy pilotażowy obiekt w Polsce, budowany jeszcze przed wejściem w życie ustawy.

- Ta budowa stała się możliwa dzięki wrześniowej decyzji wiceministra M. Dworczyka o przyznaniu środków na uruchomienie klas mundurowych w jednej z jarosławskich szkół średnich. To właśnie z programu szkolenia klas mundurowych ministerstwo finansuje teraz budowę strzelnicy w gminie Pawłosiów - wyjaśnia A. Schmidt-Rodziewicz.

   Obiekt powstanie na terenie Pawłosiowa, przy drodze prowadzącej do przysiółka tej miejscowości zwanej Ścieżki. W miejscu dawnej strzelnicy, zlikwidowanej w latach 70-tych.

   Zlokalizowana w naszym powiecie strzelnica będzie nie tylko pierwsza. Należała będzie także do największych tego typu obiektów w kraju. Program budowy strzelnic powiatowych zakłada bowiem budowę obiektów o zasięgu do 100 metrów, powstająca w Pawłosiowie strzelnica będzie miała zasięg blisko 400 metrów.

- Jestem dumna, że to właśnie Podkarpacie i nasz powiat jarosławski jako pierwszy uruchomi strzelnicę. Ponieważ prace postępują w bardzo szybkim tempie, prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2018 roku wiceminister odda pierwsze strzały - podkreśla Posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

   Dodaje, że obiekt będzie dostępny nie tylko na potrzeby szkoleniowe wojska i innych służb mundurowych, ale dla wszystkich osób zainteresowanych nauką strzelania. A zarząd nad obiektem ministerstwo przekaże organizacji paramilitarnej - Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, który wygrał konkurs na prowadzenie szkoleń.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane