Problem z transportem

Autor: ek 12.01.2018 Nr: 2/2018
Problem z transportem

Nawet do kilku godzin muszą czekać pacjenci wymagający specjalnego transportu medycznego, który przewiezie pacjenta do domu tuż po zakończonym leczeniu.

– Niemal siedem godzin czekałem na karetkę, która przetransportuję moją chorą, leżącą żonę po zakończonym leczeniu szpitalnym do naszego domu – mówi mąż jednej z pacjentek jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej. – Dlaczego to tak długo trwa, czyżby w placówce brakowało wolnych karetek pogotowia? – dopytuje mężczyzna. – Dodam, że nasze miejsce zamieszkania od placówki dzieli niespełna kilometr – dodaje mężczyzna.

   Decyzję o konieczności skorzystania z transportu pacjenta ze szpitala do domu podejmuje lekarz, w zależności od stanu pacjenta. Lekarz również decyduje czy jest to transport częściowo płatny, czy bezpłatny. Wytyczne do określenia płatności zawarte są w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia.

    Placówka posiada dwa rodzaje karetek: karetki transportowe i karetki systemowe. Te drugie to karetki Ratownictwa Medycznego i nie wolno ich używać do transportu. Z kolei

karetki transportowe są rozdysponowywane zgodnie z potrzebami i stanem zdrowia pacjentów.

– W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć leczenie pacjentów, którym zagraża niebezpieczeństwo, a dopiero później przewożenie do domu pacjentów stabilnych – wyjaśnia Iwona Szymańska, rzecznik prasowy Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Tak więc w pierwszej kolejności wykonywane są: transporty na konsultacje zlecone na dany dzień np. do Poradni Specjalistycznych, transport pacjentów z POZ wymagających interwencji szpitalnej, konsultacje do innych szpitali, hemodynamika, oddziały urazowe, przywiezienie krwi dla pacjentów do operacji lub z innymi problemami.

– W momencie, gdy zabezpieczeni są pacjenci z wymienionych transportów, dopiero wtedy realizowane są transporty ze szpitala do domu. Jest to wykonywane w drugiej kolejności, gdyż pacjentom tym nic nie zagraża – dodaje I. Szymańska.  – Często niestety jest też tak, że pomimo iż karetka jest dostępna rano, to rodzina nie chce przyjąć pacjenta w godzinach rannych. Pamiętać należy również, że pacjent nie zawsze może też wyjść rano ze szpitala, ponieważ konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności (np. recepty, ostatnie, badania, wypis) – kończy I. Szymańska.

Komentarze
Popularne