Nielegalna fabryka miała przynieść miliony

Autor: bk 12.01.2018 Nr: 2/2018
Nielegalna fabryka miała przynieść miliony
Fot. BiOSG

Wytwórnia melasy tytoniowej do fajek wodnych, która działała w okolicach Jarosławia została zlikwidowana przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej przy wsparciu CBŚP i KAS. Na miejscu znaleziono ok. 7,5 tony nielegalnie wytworzonego produktu, którego wprowadzenie do obrotu spowodowałoby uszczupleniem podatku akcyzowego na co najmniej 3,4 mln złotych.

– Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowości na terenie kraju – informuje Elżbieta Pikor z BiOSG w Przemyślu. – Ujawniono, że pod Jarosławiem znajduje się nielegalna fabryka melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną służącą m.in. do mieszania sprowadzonych z krajów UE półfabrykatów – dodaje.

   W grudniu ubiegłego roku funkcjonariusze BiOSG wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji z Chełma i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego z Przemyśla dokonali przeszukań w okolicach Jarosławia. Służby dokonały zatrzymania trzech obywateli Ukariny.

   W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili 7,5 tony gotowej do dystrybucji melasy tytoniowej, a także profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do  mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.

   Z zebranych materiałów wynika, że melasa trafić miała na rynki zachodniej Europy. Jak informuje E. Pikor w Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.

   Przedstawiciele służb podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczają dalszych zatrzymań.

   Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza sprawa tego typu, jaka miała miejsce na naszym terenie. W lipcu 2017 r. na prywatnej posesji w powiecie jarosławskim ujawniono 233 kg melasy tytoniowej do fajki wodnej o wartości ponad 136 tys. zł. Wtedy zatrzymany również został obywatel Ukrainy.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum