Trzej Królowie przybyli na Rynek

Autor: bk 12.01.2018 Nr: 2/2018
Trzej Królowie przybyli na Rynek

W tegorocznym Orszaku Trzech Króli, poza mędrcami ze wschodu na jarosławski Rynek przybyły także ważne dla dziejów Polski postaci historyczne. W ten sposób orszak uczcił 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W sobotę, 6 stycznia ulicami polskich miast przeszły tradycyjne orszaki Trzech Króli. Tradycja ta od lat kultywowana jest także w Jarosławiu. Tego dnia w południe cztery orszaki wyruszyły w stronę jarosławskiego rynku.

Z Jarosławskiej Kolegiaty wyruszył Orszak Świętej Rodziny; następny na rynek dotarł orszak Afrykański (niebieski) z królem Baltazarem na czele, którego trasa wiodła od kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (oo. Reformaci). Orszak Azjatycki (zielony) prowadzony przez króla Melchiora wyruszył z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i dotarł na rynek jako trzeci. Ostatni na rynek dotarł orszak Europejski (czerowny), który wyruszył wraz z Królem Kacprem z kościoła pw. Chrystusa Króla. W orszaku szli także wielcy przedstawiciele polskiego państwa: Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski z Marysieńką oraz, po raz pierwszy, Tadeusz Kościuszko z kosynierami oraz marszałek Józef Piłsudski, którego obecność związana jest z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Każdemu orszakowi towarzyszyli także mieszkańcy miasta i powiatu, którzy jak co roku licznie uczestniczyli w obchodach.

   Wśród gości, którzy wzięli udział w tegorocznym orszaku znalazł się Gość Honorowy Orszaku abp. senior Józef Michalik, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, instytucji i organizacji.

   Koordynatorem wydarzenia, jak co roku, był ks. prałat Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum