Brakuje miejsc parkingowych

Autor: ek 12.01.2018 Nr: 2/2018
Widok na osiedle Kopernika.
Widok na osiedle Kopernika.

Problem braku miejsc postojowych to już codzienna rzeczywistość, do której niejednokrotnie zdążyliśmy przywyknąć. Są jednak miejsca, w których pozostawienie swojego pojazdu w pobliżu miejsca zamieszkania niejednokrotnie graniczy z cudem.

Z niewystarczającą ilością miejsc parkingowych zmagają się zarówno mieszkańcy dużych osiedli, jak i niewielkich kamienic. W ostatnim czasie z problemem tym zgłosili się do nas mieszkańcy os. Kopernika, którzy narzekają na brak miejsc postojowych w pobliżu miejsca zamieszkania.

– Wracam z pracy i kilkakrotnie przemierzam osiedle, szukając wolnego miejsca parkingowego, niejednokrotnie czekając, aż takowe się zwolni. Mnie, jako mieszkańca tego osiedla kompletnie nie interesują osoby odwiedzające swoich bliskich w szpitalu, czy robiące zakupy w okolicznych sklepach. Chcę po prostu mieć gdzie postawić swój samochód – bulwersował się jeden z naszych Czytelników, który wolał zachować anonimowość.

   Problem braku wolnych miejsc parkingowych w obrębie osiedla Kopernika znany jest również Zarządowi tutejszej Spółdzielni Mieszkaniowej już od kilkunastu lat.

– Od tego czasu sukcesywnie podejmowane były działania w celu ułatwienia postoju pojazdów mieszkańców osiedla – mówi Adam Pikuła, zastępca prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu, który zauważa również, że osiedle powstało w latach 1969 -1973 a jego projekt praktycznie nie przewidywał miejsc postojowych.

– Widząc jednak pogarszającą się sytuację w zakresie parkowania pojazdów, które utrudniały przejazd przez główną drogę osiedla (także pojazdom ratunkowym) podjęto decyzję o wykonaniu w latach 2002-2003 miejsc postojowych wzdłuż głównej drogi osiedlowej w miejscu istniejących trawników. Czas pokazał, że pomimo protestów niektórych mieszkańców podjęta wówczas decyzja była słuszna – dodaje A. Pikuła.

W późniejszych latach w ramach możliwości lokalizowano w nieco mniejszym zakresie kolejne miejsca postojowe na osiedlu (przy bud. nr 1,2,5,9,10).

– Reagując na zgłoszenia mieszkańców o trudnościach z zaparkowaniem pojazdów praktycznie o każdej porze dnia, przygotowana została i wprowadzona z końcem 2014 roku nowa organizacja ruchu, która w zasadniczej kwestii wprowadziła na terenie całego osiedla strefę zamieszkania. Wyznaczone zostały również miejsca parkingowe, z możliwością parkowania pojazdów należących tylko do mieszkańców Spółdzielni. Działania te nie przyniosły jednak zamierzonego efektu, gdyż żaden z postronnych użytkowników drogi osiedlowej nie przestrzega ustanowionego oznakowania – kontynuuje A. Pikuła.

 

Spółdzielnia podejmuje kolejne kroki, by rozwiązać problem parkowania

Obecnie czynności podejmowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową zmierzają do tego, aby zidentyfikować pojazdy mieszkańców i określić ich potrzeby w kwestii ilości niezbędnych miejsc postojowych.

– Po uzyskaniu tej informacji rozważymy dalsze kierunki działania. Jednak budowa kolejnych miejsc parkingowych jest praktycznie niemożliwa z uwagi na ograniczenia terenowe – podkreśla A. Pikuła.

Rozpatrzenia wymaga jednak koncepcja wprowadzenia identyfikatorów dla właścicieli pojazdów zamieszkujących na osiedlu, a ostatecznością wydaje się być montaż szlabanu, który skutecznie ograniczy wjazd osobom postronnym. Jednak tak skrajnie idąca decyzja, przy wielkości osiedla i odległości dojazdu zwłaszcza pojazdów ratunkowych wymaga gruntownego zastanowienia się przed zastosowaniem takiego rozwiązania.

 

W otoczeniu osiedla także brakuje miejsc postojowych

Wydaje się, że niewielka ilość miejsc postojowych (obecnie 214 stanowisk) w porównaniu do ilości lokali mieszkalnych w budynkach zlokalizowanych na osiedlu, która wynosi 626, byłaby wystarczającą dla mieszkających tam osób, gdyby nie bezpośrednie otoczenie osiedla

(pobliskie instytucje i usługi). Dotyczy to petentów i osób odwiedzających najbliższy szpital oraz klientów pobliskich sklepów i lokali usługowych.

– Nawarstwienie trudności w zaparkowaniu pojazdów nastąpiło w chwili, gdy dyrekcja Szpitala Powiatowego w związku z prowadzoną rozbudową zamknęła swobodny wjazd na jego teren i jednocześnie do użytku oddany został przez prywatnego inwestora nowy obiekt usługowo-handlowy przy budynku nr 5, na os. Kopernika (od strony osiedla Tysiąclecia) – zauważają zarówno mieszkańcy osiedla, jak i władze Spółdzielni.

   W opinii klientów wymienionych wyżej obiektów, ich właściciele w związku z prowadzoną działalnością nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsc parkingowych. Zarząd Spółdzielni zapewnia jednak, że rozważy każdą możliwość zapewniającą swobodę parkowania mieszkańców osiedla.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane