„Miłować i walczyć”

Autor: ek 12.01.2018 Nr: 2/2018
„Miłować i walczyć”

W piątek, 5 stycznia w Galerii Głównej u Attavantich odbył się wernisaż prezentujący twórczość nieżyjącego już artysty – Franciszka Frączka znanego pod pseudonimem „Słońcesław z Żołyni”.

„Jeśli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna ziemi, jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu” – tymi właśnie słowami rozpoczęło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Franciszka Frączka – malarza, etnografa i ludoznawcy, ostatniego ze „Szczepu Rogate Serce”.

   Postać artysty przybliżyła jego córka Jolanta Frączek-Burkacka, która opowiedziała również o dziełach swego ojca. Na wystawie znalazło się 36 obrazów i 14 rysunków powstałych w różnych etapach twórczości artysty.

   Wernisaż jest pierwszym z pięciu, zaplanowanych na ten rok na terenie całego kraju z okazji 110. urodzin artysty. Jak podkreślała córka F. Frączka nasze miasto zostało wybrane na tę okoliczność nieprzypadkowo, gdyż artysta przyjaźnił się z absolwentami tutejszego Liceum Plastycznego, z którymi niegdyś tworzył grupę „Ziemia” działająca w latach 70. na terenie Rzeszowa.

   Franciszek Frączek urodził się w 1908 roku w Żołyni. Relegowany z krakowskiej ASP za przynależność do Szczepu Rogate Serce kontynuował naukę w „Twórcowni Szukalskiego”. Na swej twórczej drodze wszedł w świat ludowości, z którego się wywodził.

   Podczas wernisażu zebrani mogli obejrzeć film zrealizowany przez TVP Rzeszów w domu artysty. Prezentowaną ekspozycje będzie można obejrzeć do 31 stycznia.

Komentarze
Popularne
Komentowane