Znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn

Autor: bk 12.01.2018 Nr: 2/2018
Odpowiednie służby prowadzą kontrolę miejsc, w których przebywać mogą osoby bezdomne. Jednak nie wszystkie napotkane osoby chcą skorzystać z oferowanej pomocy.
Odpowiednie służby prowadzą kontrolę miejsc, w których przebywać mogą osoby bezdomne. Jednak nie wszystkie napotkane osoby chcą skorzystać z oferowanej pomocy.
Fot. kpp

Na terenie jednego z pustostanów na ulicy Przemysłowej w Jarosławiu odkryto ciała dwóch mężczyzn. Czynności w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu.

Zwłoki odnalezione zostały w piątek, 29 grudnia. Ich odkrycia dokonała przypadkowa osoba, która o zaistniałym zdarzeniu powiadomiła Policję. Wezwani na miejsce policjanci zabezpieczyli teren, zaś czynności wyjaśniające w tej sprawie przejęła Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu.

   Znalezione ciała to zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 54 i 56 lat, którzy w momencie śmierci przebywali na terenie jednego z pustostanów, na ulicy Przemysłowej.

– Ciała odnaleziono po kilku dniach. Należały do osób, które prowadziły bezdomny tryb życia. Najprawdopodobniej osoby te nadużywały alkoholu – informuje Agnieszka Kaczorowska, prokurator rejonowy w Jarosławiu. – Bezpośrednią przyczyną ich śmierci było zatrucie tlenkiem węgla – dodaje A. Kaczorowska.

Jeden z mężczyzn niegdyś był mieszkańcem Pawłosiowa, drugi z kolei przed laty zamieszkiwał w Zamiechowie. Obaj mężczyźni zostali zidentyfikowani przez swoich bliskich.

 

Bezdomni nie są pozostawieni sami sobie

   Choć tegoroczna zima traktuje nas w sposób ulgowy, to pamiętać należy, że są osoby, dla których ta pora roku może być szczególnie niebezpieczna. Podobnie jak co roku, na terenie powiatu prowadzone są działania mające na celu pomoc osobom narażonym na wychłodzenie organizmu. Zarówno Policja, jak i Straż Miejska od kilku tygodni we współpracy z miejskimi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej prowadzą kontrolę miejsc, w których przebywać mogą osoby bezdomne.

– Dzielnicowi z posterunku w Wiązownicy pomogli mężczyźnie, który przebywał w pustostanie, na terenie tej gminy. Ze względu na panujące tam warunki i niską temperaturę policjanci przewieźli mężczyznę do schroniska dla osób bezdomnych im. Brata Alberta – informuje kom. Marta Gałuszka, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu.

Ponadto policjanci sprawdzili również warunki, w jakich przebywali m. in. mieszkańcy Radymna, Chotyńca, Świętego, Pruchnika i Tapina. Skontrolowane zostały także tereny jarosławskich ogródków działkowych. Wszystkie miejsca, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą tam przebywać osoby bezdomne są na bieżąco kontrolowane przez odpowiednie służby.

– Apelujemy też do mieszkańców naszego powiatu, by widząc osoby potrzebujące pomocy, bezradne życiowo i narażone na wychłodzenie nie przechodziły obojętnie. W przypadku zauważenia takiej osoby nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub 112 – dodaje M. Gałuszka.

   Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pozbawionych opieki, dlatego w tym okresie osoby bezdomne przebywające na terenie naszego miasta są objęte dodatkowymi formami wsparcia.

– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu informuje, że osoby bezdomne, związane z Jarosławiem przez cały rok otrzymują wsparcie w postaci schronienia, ciepłych posiłków w jadłodajniach, świadczeń pieniężnych oraz pomocy rzeczowej. Są aktywizowane zawodowo i społecznie – mówi Piotr Kufel, pracownik MOPS.

Placówka realizuje również działania o charakterze prewencyjnym, polegające na monitorowaniu miejsc przebywania osób bezdomnych w miejscach niemieszkalnych.

– W ten sposób przeciwdziała się negatywnym skutkom przebywania w niskich temperaturach oraz identyfikuje się miejsca potencjalnego zagrożenia pożarem oraz zaczadzenia się osób w nim przebywającym. Są to cykliczne przedsięwzięcia, których celem jest przeciwdziałanie zagrożeniu utraty zdrowia lub życia wskutek nadmiernego wychłodzenia organizmu lub wystąpienia pożaru i zaczadzenia w lokalach niemieszkalnych, zajmowanych przez osoby bezdomne – dodaje P. Kufel.

 Pracownicy socjalni tutejszego Ośrodka dokonali przeglądu terenu miasta pod kątem ewentualnych zagrożeń. Sporządzono wykaz osób zagrożonych, który przekazano Komendzie Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz Straży Miejskiej z prośbą o objęcie tych środowisk szczególnym nadzorem.

    Ponadto w okresie zimowym osoby bezdomne są informowane o formach pomocy oraz zasadach jej udzielania, jak również zachęcane do skorzystania ze schronienia w placówkach, które taką pomoc świadczą. Jednak warunkiem, by móc tam przebywać jest trzeźwość, co dla niektórych stanowi barierę nie do pokonania.

    Na terenie naszego powiatu prosperuje całodobowe Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Sanowej 11, prowadzone przez fundację „Wzrastanie”, które posiada

86 miejsc. W tym miejscu działa również Łaźnia wraz z Punktem Wydawania Odzieży, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 12.00 oraz ogrzewalnia dysponująca 10 miejscami.

   Z kolei bezdomne kobiety znajdują schronienie w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Jasnej 4, prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta Koło w Jarosławiu. Posiada 35 miejsc stałych, zaś w okresie jesienno-zimowym może przyjąć dodatkowo 5 osób.

W przypadku ekstremalnych sytuacji pogodowych, braku miejsc w schroniskach istnieje możliwość udzielenia noclegu w Domu Pomocy Społecznej przy Placu Mickiewicza 4, tel. 16 624 37 88. Pobyt w Domu nie powinien w zasadzie trwać dłużej niż 24 godziny. Wyjątek stanowią święta.

  Pomimo wielu akcji i kampanii społecznych tlenek węgla każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, na terenie całego kraju.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum