Udostępnił film, nie ma dodowów, że zabił małego kotka

Autor: bk 19.01.2018 Nr: 3/2018
Za rozpowszechnianie bulwersującego nagrania nastolatek z Gminy Laszki objęty został nadzorem kuratorskim. Sądowi nie udało się ustalić kto zabił kota. (o sprawie pisaliśmy w 47 numerze GJ w 2015 r.).
Za rozpowszechnianie bulwersującego nagrania nastolatek z Gminy Laszki objęty został nadzorem kuratorskim. Sądowi nie udało się ustalić kto zabił kota. (o sprawie pisaliśmy w 47 numerze GJ w 2015 r.).

Zakończył się proces w sprawie opublikowania w internecie filmu z egzekucji małego kotka. Nastolatek z Gminy Laszki, który w 2015 r. usłyszał zarzuty znęcania się nad zwierzęciem objęty został jedynie nadzorem kuratora. Sąd potwierdził, że chłopak udostępnił nagranie, nie znalazł jednak jednoznacznych dowodów, że to mieszkaniec Gminy Laszki zabił zwierzę.

W internecie bulwersujący film pojawił się w połowie 2015 r. (opisywaliśmy je w artykule "Nastolatek spod Jarosławia odpowie za nagranie egzekucji małego kotka" GJ 47/2015) Opublikowany został na fałszywym profilu na portalu facebook. W trakcie nagrania, jego autor, pokazuje niewielkiego kotka, którym uderza o trzonek wbitej w ziemię łopaty. Następnie rzuca ogłuszone zwierze na trawę i zaczyna kopać mały dołek. Orientując się, że kociak jeszcze żyje, śmiejąc się wpada na pomysł, aby pochować go żywego. Następnie bierze jednak kotka mówiąc: „Nie no zabijemy go”. Palcami ściska krtań zwierzęcia i ponownie uderza jego głową o trzonek łopaty. Wrzuca zwłoki zwierzęcia do wykopanego dołka i ze słowami „dobra zdechł” i „gnij szmato” zakopuje.

   Sprawą zainteresowały się środowiska obrońców praw zwierząt (fundacja Mikropsy), które zaalarmowały Policję. Śledczy ustalili, że to najprawdopodobniej 16-letni wówczas mieszkaniec Gminy Laszki odpowiada za udostępnienie nagrania w internecie.

   Małgorzata Reizer, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Przemyślu informowała wówczas, że nastolatek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem, czym doprowadził do jego śmierci.

   Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje, że „kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (...) podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat, ograniczenia wolności albo grzywnie”. Dodatkowo, jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem maksymalny wyrok wynieść może nawet 3 lata pozbawienia wolności.

   Nastolatek odpowiadał przed sądem (Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jarosławiu) jako nieletni. A jego proces trwał blisko 2 lata. Zakończył się w ostatnich dniach grudnia 2017 r. Sąd nie znalazł jednoznacznych dowodów, że to (pełnoletni dziś) mieszkaniec Gminy Laszki, zabił kota. W toku sprawy potwierdzono jednak, że jest on odpowiedzialny za umieszczenie filmu w internecie. Za rozpowszechnienie nagrania nastolatek objęty został nadzorem kuratora sądowego, który raz na kwartał składać ma sądowi informacje o zachowaniu młodego mieszkańca gminy Laszki.

   Wyrok jest nieprawomocny.

 

Komentarze
Popularne