Kolędy po raz XIX

Autor: bk 19.01.2018 Nr: 3/2018
Podczas przeglądu zaprezentowało się 13 zespołów śpiewaczych z regionu.
Podczas przeglądu zaprezentowało się 13 zespołów śpiewaczych z regionu.

W ostatnią niedzielę, 14 stycznia w kościele parafialnym w Pawłosiowie odbył się XIX  Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki”. Imprezę, która przyciąga najlepsze zespoły śpiewacze z regionu, organizują wspólnie Centrum Kulturalne w Przemyślu, Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa , Parafia Rzymskokatolicka w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie.

Po Mszy św., która tradycyjnie rozpoczęła przegląd, zebrani wysłuchali występów 13 grup i zespołów śpiewaczych, które przyjechały do Pawłosiowa z wielu zakątków naszego regionu. Artyści zaprezentowali tradycyjne i te nieco nowsze kolędy i pastorałki. Co ciekawe, jury w składzie Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog; Katarzyna Ignas – etnograf oraz Bartosz Gałązka – folklorysta, po wysłuchaniu uczestników zwróciła uwagę m.in. na fakt, iż wykorzystanie w akompaniamencie akordeonu powoduje zanikanie tradycyjnego zaśpiewu, powoduje to także niewłaściwy dobór tonacji. Specjaliści podkreślali także, aby źródeł melodii i tekstu szukać lokalnie, przede wszystkim we własnych miejscowościach. Przestrzegali też przed pojawiającymi się współczesnymi manierami śpiewaczymi zarówno w warstwie językowej, jak i melodycznej.

   Oceniając występy jury zdecydowało o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

Nagrodę Grand Prix zdobył Zespół Śpiewaczy „Krzeczowiczanki”. Laureatki tegorocznego przeglądu wystąpią gościnnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej, który odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia.

I nagrodę zdobył Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski;

II nagroda trafiła do dwóch zespołów: Zespołu Śpiewaczego „Gacanki” z Gaci oraz Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki;

Nagrodę III wywalczył Zespół Śpiewaczy z Ujeznej.

   Wśród wyróżnionych zespołów znalazły się: ZŚ „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej za kolędę dla dziewcząt „Poszła Kasieńka z dzbanuszkiem po wino”; ZŚ z Kisielowa za użycie regionalnej melodii w obydwu kolędach;ZŚ „Piganeczki” z Pigan za uwzględnienie tradycji pogranicza w zaprezentowanym repertuarze; ZŚ „Dębowianie” z Dębowa za kolędę „Herodową”; ZŚ „Wyszatyczanie”z Wyszatyc - za unikatową „kolędę rzemieślników”; ZŚ „Studzieńczanki” ze Studziana– za kolędy kantyczkowe; ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej – za kolędę z przymówką; ZŚ „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa – za kolędę gospodarską.

   Przegląd odbył się pod honorowym patronatem Tadeusza Chrzana, starosty Powiatu Jarosławskiego. Patronat medialny sprawowała Gazeta Jarosławska.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane