Humorystycznie o Bożym Narodzeniu

Autor: ek 26.01.2018 Nr: 4/2018
Humorystycznie o Bożym Narodzeniu

Do 31 stycznia w Galerii Debiutów jarosławskiego Centrum Kultury i Promocji można oglądać wystawę własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych o tematyce bożonarodzeniowej, które przygotował ojciec Tomasz Rojek.

Świąteczne życzenia bożonarodzeniowe wysyłają wszyscy. Jedni poważne, inni z humorem. Wystawę humorystycznych kartek świątecznych w formie komiksu zaprezentował w okresie Świąt Bożego Narodzenia ojciec Tomasz Rojek, dominikanin z Jarosławia, który tę formę sztuki tworzy od najmłodszych lat.

– Dawno temu ciężko było z komiksami, trzeba więc było sobie jakoś radzić – mówi o. Tomasz Rojek, który inspirację czerpie głównie z życia, wyobraźni oraz od innych ludzi.

Prezentowana ekspozycja zawiera wiele pięknych, obrazkowych historyjek, o tematyce świątecznej, z dużą dawką humoru.

– Pomysł wystawy zrodził się wśród ludzi, którym podobały się kartki. Dzięki temu komiksy mogły dotrzeć do szerszej widowni – mówi ojciec Tomasz, który pomógł również w przygotowaniu kartek świątecznych młodzieży, z których dochód przeznaczony zostanie na szczytny cel.

– Mamy taką tradycję w duszpasterstwie, że młodzież sama robi kartki, które potem sprzedaje głównie po to, by móc wyjechać na ferie, ponieważ nie wszystkich na to stać. Przez wiele lat Ci młodzi ludzie sami własnoręcznie tworzyli linoryty. W tym roku pomyśleliśmy, że można wzbogacić asortyment poprzez kartki z moimi komiksami – dodaje.

   Ojciec Tomasz Rojek tworzy z wielką pasją i zaangażowaniem. Być może efekty tych działań poznamy już niebawem.

– Jeśli chodzi o same komiksy, to powstają one na bieżąco, więc można powiedzieć że kolejna wystawa lub inna publikacja sama sobie rośnie – dodaje ojciec Tomasz.

   Ojciec Tomasz Rojek to pedagog, muzyk i rysownik, o wyjątkowej wyobraźni i poczuciu humoru. Z bratem Pawłem Rojkiem prowadził niegdyś program telewizyjny 5-10-15. Ponadto wystąpił w filmie Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w koronie”. Jest autorem ilustracji do książek „Wypisz wymaluj. Święci dominikańscy” Eli Wiater i Tomasza Rojka „Z Bogiem na czacie. Modlitewnik dla młodzieży” Wojciecha Jędrzejewskiego OP i „Prosta modlitwa” Joachima Badeniego OP.

   Wystawę prac w jarosławskim Centrum Kultury i Promocji można oglądać do końca stycznia.

Komentarze
Popularne
Komentowane