Z dyktafonem na tropie historii

Autor: bk 26.01.2018 Nr: 4/2018
Szóstoklasiści wraz z przedstawicielami władz Gminy oraz grona pedagogicznego.
Szóstoklasiści wraz z przedstawicielami władz Gminy oraz grona pedagogicznego.
Fot. SP

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pawłosiowie podsumowali uczestnictwo w rządowym programie „Bezpieczna plus”. Podczas spotkania podsumowano także projekt 6-klasistów „… Skąd Nasz Ród”. W ramach, którego uczniowie przeprowadzili wywiady z mieszkańcami, poznając historię swojej miejscowości.

„Starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo.” – te słowa Papieża Franciszka stały się mottem uczniów klasy 6 Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pawłosiowie, którzy realizowali projekt „… Skąd Nasz Ród”.

   Uczniowie podzieleni na niewielkie grupy mieli za zadanie wybrać mieszkańców Pawłosiowa, którzy będą mogli opowiedzieć im o dawnym życiu w miejscowości, swym dzieciństwie i doświadczeniach. Efektem rozmów jest pięć wywiadów, przy tworzeniu których uczniowie nie tylko ćwiczyli w praktyce, poznane wcześniej tajniki ich tworzenia. Podczas zbierania materiałów i spotkań z mieszkańcami młodzież ćwiczyła postawę otwartą na drugiego człowieka i wiedzę, jaką on może nam przekazać.

   Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało dzieciństwo ich rozmówców, a także jak wyglądała wtedy miejscowość, w której wspólnie żyją. Odkryli historię miejsc i budynków, które znają z codziennej drogi do szkoły.

– Nasz zbiór wywiadów jest zapisem autentycznych relacji świadków przeszłości. Każdy z tych ludzi bowiem nosi w sobie niesamowite i ciekawe historie -niepowtarzalne i wyjątkowe dzieje swojego życia – mówili podczas podsumowania projektu uczniowie, których w poznawaniu historii swojej miejscowości wspierała polonistka, Anna Drostek.

   Spotkanie, którego częścią była relacja z prac nad wywiadami ukazującymi historię Pawłosiowa i jego mieszkańców, było jednocześnie podsumowaniem projektu „Widoczni – otwarci – pomocni” realizowanego w Szkole Podstawowej w Pawłosiowie oraz projektu „Razem możemy więcej” odbywającego się w Szkole Filialnej w Kidałowicach. Obydwa były częścią rządowego programu „Bezpieczna plus”, którego głównym celem jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły i zwiększenie jej otwartości na współpracę z otoczeniem.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane