Uczestniczyli w wymianie

Autor: ek 09.02.2018 Nr: 6/2018
Uczestniczyli w wymianie
Fot. org.

Od 19 do 27 stycznia grupa uczniów klasy 7 Szkoły Podstawowej Nr 10 w Jarosławiu wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Uczniowie wraz z opiekunami wyjechali do miasta partnerskiego Dingelstädt w Niemczech na zaproszenie Burmistrza tego miasta, Arnolda Metza, oraz dyrektorów szkół.

Wyjazd był bardzo udany. Stanowił bardzo cenne doświadczenie zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. 

– Już samo powitanie z transparentem „Herzlich willkommen” było bardzo serdeczne i wróżyło super przygodę – mówi Dorota Ginter-Bednarczyk, nauczyciel języka niemieckiego w SP 10. – Na miejscu zobaczyliśmy jak wyglądają i jak są wyposażone szkoły w Niemczech oraz braliśmy udział w zajęciach w Szkole Podstawowej „Erich Kästner”, w Szkole Średniej „Johann Wolf” oraz w Gimnazjum „St. Elisabeth”. Zdobyliśmy nawet kilka ocen, oczywiście jedynek – dodaje D. Ginter-Bednarczyk.

   Uczestnicy wymiany udali się z wizytą do Burmistrza Arnolda Metza, który opowiedział o historii miasta Dingelstädt oraz pokazał całe jego zaplecze wraz z muzeum. Udali się również do Erfurtu, gdzie dowiedzieli się jak wygląda system szkolnictwa w Niemczech.

– W Erfurcie zwiedziliśmy także starówkę, katedrę Św. Seweryna oraz pokoje historyczne kancelarii landu Turyngia, gdzie – jak się dowiedzieliśmy – spotkał się sławny pisarz Goethe z Napoleonem – wylicza D. Ginter-Bednarczyk

Poza tym uczniowie spędzili świetnie czas z rodzinami je goszczącymi, m.in. podczas spacerów, wspólnej zabawy, posiłków oraz podczas potyczek drużynowych w kręgle.

   Wymiana polsko-niemiecka przyniosła oczekiwane efekty.

– Uczniowie wzbogacili słownictwo, przełamując bariery językowe oraz strach przed mówieniem. Byli w stanie samodzielnie zamówić posiłek w restauracji/kawiarni czy też dokonać zakupów. Poza tym zintegrowali się z rówieśnikami, z którymi zobowiązali się być w stałym kontakcie – podsumowuje D. Ginter-Bednarczyk.

Komentarze
Popularne
Komentowane