Tiry już nie będą blokować drogi

Autor: ek 09.02.2018 Nr: 6/2018
Tiry już nie będą blokować drogi
Fot. GDDKiA

Przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Korczowej rozpoczyna się budowa tzw. Systemu Buforowania Pojazdów Ciężarowych, który usprawni ruch na drodze krajowej nr 94.

1 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na poprawę warunków i bezpieczeństwa ruchu drogowego na dojazdach do drogowego przejścia granicznego w Korczowej wraz z systemem wspomagającym zarządzanie ruchem. Działania te mają na celu rozlokowanie pojazdów ciężarowych w taki sposób, by nie korkowały one trasy, na co wcześniej narzekali mieszkańcy Korczowej.

   Po ich apelach, jeszcze w 2016 r. na miejscu odbyło się spotkanie zainicjowane przez poseł Annę Schmidt-Rodziewicz, w którym uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu, służb mundurowych oraz przedstawiciele GDDKiA z Warszawy i regionalnego oddziału w Rzeszowie, na którym wypracowano scenariusz rozwiązania tego problemu.

   Istniejąca organizacja ruchu na drogowym przejściu granicznym w Korczowej zakłada prowadzenie ruchu pojazdów po autostradzie A4 do węzła Korczowa a następnie drogą nr 94 do drogi dojazdowej do przejścia granicznego. W związku z powyższym, na drodze krajowej nr 94 w Korczowej tworzą się kolejki samochodów ciężarowych oczekujących na odprawę.

   Budowa powyżej wspomnianego systemu ma na celu poprawę tej sytuacji. W przypadku zwiększonej ilości ciężarówek oczekujących na odprawę celną na przejściu granicznym w miejscowości Korczowa, pojazdy będą automatycznie kierowane na parkingi zlokalizowane na terenie MOP Hruszowice w ciągu autostrady A4 oraz w miejscowości Młyny w ciągu drogi krajowej nr 94. Urządzenia będą monitorować warunki ruchu i odpowiednio reagować, przekazując informacje kierowcom.

- Bardzo się cieszę, że zakończono procedury przygotowawcze i wreszcie ruszą prace, które rozwiążą tak ważny dla mieszkańców Korczowej problem. Dziękuję ,GDDKiA za zaangażowanie w tę sprawę - A. Schmidt-Rodziewicz

  Praca systemu nadzorowana będzie przez Straż Graniczną, a obsługiwana przez rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja ma być gotowa do końca lipca, jej koszt to ponad 6,5 mln zł. Wykonowcą prac będzie firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima S.A. z Zielonki.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum