O powstańcach styczniowych

Autor: 09.02.2018 Nr: 6/2018
O powstańcach styczniowych
Fot. UG

23 stycznia z okazji 155. rocznicy powstania styczniowego w Szkole Podstawowej w Urzejowicach odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Motyką i otwarcie tematycznej wystawy.

W tematykę spotkania wprowadzili dyrektor szkoły Agata Bróż i wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec, podkreślając rangę wydarzenia choćby w kontekście obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Prelekcję o „Powstańcach Styczniowych Ziemi Przeworskiej” przedstawił Janusz Motyka, regionalista i autor książki „Rok 1863. Wpisani w dzieje Przemyśla”. Oprócz wielu ciekawostek przytoczonych z tamtego okresu, przedstawił m.in. znanych z imienia i nazwiska powstańców z Ziemi Przeworskiej, których udało mu się ustalić na podstawie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej, a także badań terenowych, nie rzadko prowadzonych na cmentarzach.

   Na zakończenie spotkania dyrektor GOK w Przeworsku Łukasz Mróz otworzył wystawę pn. „Powstanie Styczniowe w pamięci i kulturze polskiego narodu”, przygotowaną na 150 rocznicę powstania styczniowego, w ramach projektu pn. „Noc Styczniowa 1863-2013” Organizacji Harcerzy i Podkarpackiej Chorągwi Harcerzy, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Kilkanaście plansz prezentujących historię powstania można oglądać przez okres ferii w Bibliotece Publicznej Gminy Przeworsk w Urzejowicach.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum