Niedziele bez handlu. Sprawdź które

Autor: ek 09.02.2018 Nr: 6/2018
Niedziele bez handlu. Sprawdź które

Niedziela bez zakupów powoli staje się faktem. Przed nami już tylko cztery niedziele, podczas których handel będzie się odbywał w sposób, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Później będzie on stopniowo wygaszany. Zakupów nie zrobimy już 11 marca.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe regulacje dotyczące handlu w niedziele. W związku z tym wielu konsumentów będzie musiało zmienić swoje przyzwyczajenia zakupowe. Od 1 marca bieżącego roku handel w niedziele będzie ograniczony. Sklepy będą otwarte jedynie w dwie niedziele w miesiącu, w pierwszą i w ostatnią. Jeśli w miesiącu zdarzy się pięć niedziel (tak, jak to będzie miało miejsce w kwietniu, lipcu i wrześniu), to handel będzie niedozwolony przez trzy niedziele w miesiącu. Z kolei jeśli w niedzielę, która dopuszcza możliwość handlowania wypadnie dzień ustawowo wolny od pracy, to sklepy również będą zamknięte. To jednak nie koniec zmian. W kolejnych latach zakaz będzie zaostrzany. W przyszłym roku sklepy mają być otwarte zaledwie w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. Handel będzie dozwolony siedem niedziel w roku – dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godziny 14.00.

 

23 niedziele bez zakupów

Poniżej znajduje się lista wszystkich niedziel w 2018 roku, podczas których sklepy będą nieczynne. Należy bowiem pamiętać, że w ciągu roku w niedzielę wypadają dni ustawowo wolne od pracy, a wtedy też sklepy będą nieczynne.

 

11 marca

Zakaz handlu

18 marca

Zakaz handlu

1 kwietnia

Wielkanoc

8 kwietnia

Zakaz handlu

15 kwietnia

Zakaz handlu

22 kwietnia

Zakaz handlu

13 maja

Zakaz handlu

20 maja

Zakaz handlu

10 czerwca

Zakaz handlu

17 czerwca

Zakaz handlu

8 lipca

Zakaz handlu

15 lipca

Zakaz handlu

22 lipca

Zakaz handlu

12 sierpnia

Zakaz handlu

19 sierpnia

Zakaz handlu

16 września

Zakaz handlu

23 września

Zakaz handlu

14 października

Zakaz handlu

21 października

Zakaz handlu

11 listopada

Święto Niepodległości

18 listopada

Zakaz handlu

9 grudnia

Zakaz handlu

16 grudnia

Zakaz handlu

 

Czy sklepy będą dłużej otwarte w soboty?

Zadowolone z nowych regulacji są przede wszystkim osoby zatrudnione w handlu. Wielu sprzedawców jarosławskich sklepów cieszy perspektywa wolnych niedziel, choć wielu z nich nie ukrywa swoich obaw, co do wydłużonych godzin pracy sklepu w dni poprzedzające niedziele z zakazem handlu. Są sklepy, które rozważają taką możliwość, choć nie ma jeszcze wiążących decyzji na ten temat. Na pewno zamknięcie sklepów w niedzielę spowoduje nasilenie ruchu w piętek i w sobotę. Spekulacji na ten temat nie brakuje. Tak jak i nie brakuje pomysłów na ominięcie zakazu. Jedno jest pewne, co do tego które sklepy będą na pewno zamknięte w niedziele okaże się dopiero tak naprawdę w marcu. Znawcy prawa twierdzą, że ustawa zawiera wiele luk, które nie tak trudno ominąć.

 

Polska Rada Centrów Handlowych przeciwna zakazowi handlu

Polska Rada Centrów Handlowych od początku stała na stanowisku, że podpisana przez Prezydenta RP ustawa ograniczająca handel w niedziele jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne ustawy dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy. – Jako Stowarzyszenie w trakcie prac nad ustawą wielokrotnie wskazywaliśmy zawarte w niej błędy i wnioskowaliśmy o  jej odrzucenie przez Parlament a następnie przez Prezydenta. Jak pokazują liczne badania opinii publicznej Ustawa już teraz, przed wejściem w życie budzi coraz większy opór wśród społeczeństwa – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Według tej instytucji ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie, może wiązać się z szeregiem problemów, a w niektórych przypadkach, okazać się nawet niemożliwe do realizacji, a w konsekwencji powodować szereg negatywnych skutków prawnych zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów. 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum