Raz w miesiącu to za mało

Autor: bk 09.02.2018 Nr: 6/2018
Raz w miesiącu to za mało

Mieszkańcy Gminy Jarosław skarżą się, że wywóz śmieci, który obecnie odbywa się raz w miesiącu, jest niewystarczający. Władze tłumaczą, że niedługo wróci system wywozu co dwa tygodnie, a zmiana podyktowana była... głosami mieszkańców.

– Śmieci odbierane są od nas tylko raz w miesiącu, to dwukrotnie rzadziej niż przedtem. Co mamy robić ze śmieciami? Takie działanie Gminy ma nas zniechęcić do ekologii? Mamy palić część śmieci? – zastanawia się mieszkaniec Muniny, który dzwonił w ubiegłym tygodniu do naszej Redakcji. W ostatnim czasie odebraliśmy kilka podobnych głosów od mieszkańców Gminy Wiejskiej Jarosław, którym nie podoba się zmiana zasad wywozu odpadów z terenu ich miejscowości.

   Jak się okazuje zmienione zasady odbioru odpadów od mieszkańców to efekt głosów, jakie wcześniej docierały do samorządu również od strony ludzi.

– Otrzymywaliśmy sygnały, że odbiór odpadów co dwa tygodnie, jest zbyt częsty i niepotrzebny. Mieszkańcy, a także część radnych opowiadała się za zmniejszeniem liczby wywozów i obniżeniem ceny odbioru odpadów – wyjaśnia Roman Kłamarz, wójt Gminy Jarosław.

   Władze Gminy zdecydowały się pójść za głosem mieszkańców i ograniczyć liczbę wywozów śmieci. Od kilku tygodni śmieci odbierane są raz, a nie dwa razy w miesiącu, tak jak to było kiedyś.

– Od 1 kwietnia wróci system dwukrotnego odbioru odpadów od mieszkańców – uspokaja Wójt. Wyjaśniając, że uwzględniając głosy mieszkańców Gmina postanowiła sprawdzić, czy rzadsze wywozy rzeczywiście są możliwe do wprowadzenia.

   Po wprowadzeniu zmiany okazało się jednak, że wielu mieszkańcom potrzebne są częstsze wywozy. Jak przyznaje Wójt, mieszkańcy zgłaszali swoje niezadowolenie do Urzędu. To było podstawą podjęcia decyzji, iż wywóz odpadów wraca do poprzednich zasad i od 2 kwartału tego roku prowadzony będzie dwukrotnie w miesiącu.

   Okazuje się więc, że słuchanie głosu mieszkańców nie zawsze jest najlepszym argumentem do podejmowania decyzji w samorządzie. Dla części mieszkańców pewnie wywóz raz w miesiącu byłby wystarczający (podobne systemy na wiele samorządów na naszym terenie), jednak w przypadku Gminy Jarosław okazało się, że próba pójścia im na rękę obudziła więcej sprzeciwu niż zadowolenia. Próba wprowadzenia zmian dała władzom przynajmniej jasny sygnał, co do potrzeb większości mieszkańców.

   Warto podkreślić, że mimo iż wzrosły koszty wywozu odpadów, mieszkańcy Gminy Jarosław zapłacą za ich odbiór stawkę taką samą, jak rok wcześniej. Być może będzie to osłodą dla osób, które proponowały rzadszy i tańszy wywóz.

Komentarze
Popularne
Komentowane