Translokacje czyli przemieszczanie

Autor: ek 16.02.2018 Nr: 7/2018
Translokacje czyli przemieszczanie
Fot. CKiP

W piątek, 2 lutego w Galerii Głównej u Attavantich odbył się wernisaż wystawy dra Krzysztofa Pisarka.

Wystawa „Translokacje 2.0” prezentuje obiekty odnalezione podczas wędrówek po lesie. To kolejna odsłona cyklu.

– Cykl Translokacje powstawał podczas moich wieloletnich wędrówek po okolicznym lesie. Istotnym, być może decydującym elementem dla tworzenia tego cyklu, było wędrowanie. W czasie tych wędrówek odkrywałem w lesie przedmioty ze świata towarów konsumpcyjnych, zagubione, zniekształcone, porzucone, wyrwane ze swojego miejsca i wrzucone w kompletnie inny absurdalny kontekst, a jednak stanowiące jakąś całość z tym nowym otoczeniem – mówi Krzysztof Pisarek, autor fotografii.

Zebrane przedmioty stały się inspiracją do powstałych dzieł graficznych. Refleksja nad zebranym materiałem skłoniła autora do nadania znalezionym przedmiotom nowego znaczenia, które uzyskały po przeniesieniu do pracowni.

– Zastosowałem neutralne tło i rozproszone oświetlenie często stosowane w fotografii reklamowej. Tak wyabstrahowane, pozbawione kontekstu, bezużyteczne, niekompletne i okaleczone przedmioty, sfotografowane w stylistyce tzw. fotografii produktowej, stały się groteskowym świadectwem naszej cywilizacji – mówi artysta.

Efektem finalnym było graficzne przetworzenie tych fotografii i ich druk w technice sitodruku. Prezentowaną ekspozycję można oglądać w Galerii Głównej u Attavantich do 28 lutego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane