Tajemnicza krypta pod prezbiterium bazyliki

Autor: 23.02.2018 Nr: 8/2018
Wejście do ujawnionej w trakcie prac krypty znajduje się tuż przy tabernakulum.
Wejście do ujawnionej w trakcie prac krypty znajduje się tuż przy tabernakulum.

Prowadzone w ostatnim tygodniu prace w prezbiterium bazyliki p.w. Ducha Świętego w Przeworsku przyniosły sensacyjne odkrycia. Budowlańcom wykonującym prace, na najwyższym stopniu tuż przy tabernakulum, ukazało się wejście do krypty pod prezbiterium.

Prace miały na celu adaptacje posadzki, by można było przenieść tam ołtarz soborowy. To w czasie ich wykonywania, doszło do niespodziewanego odkrycia.

Skoro ołtarz główny naszej bazyliki powstał w 300 Rocznicę powstania Parafii, czyli w 1693 roku, to należy sądzić, że od tamtego czasu to wejście było zakryte – zauważa proboszcz parafii, ks. prałat Tadeusz Gramatyka.Krypta jest zapewne najstarszą częścią bazyliki – z I połowy XV w. (początek budowy bazyliki to 1430 r.). Przez środek prowadzi korytarz  z gotyckiej cegły, na glinianej i wapiennej zaprawie z półkolistym sklepieniem.

   W korytarzyku zachowały się drewniane stopnie z pni drzewnych. Natomiast po jednej jego stronie znajdują się nisze, w których można dostrzec resztki ludzkich kości. Najprawdopodobniej są to szczątki zakonników, Stróżów Bożego Grobu w Jerozolimie, zwanych bożogrobcami.

   Odkrycie było zupełnie przypadkowe, a prowadzone prace nie były ukierunkowane na znalezienie czegokolwiek. Niemniej w związku z nim, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który został powiadomiony o istnieniu w tym miejscu krypty, wyda w tej sprawie decyzje co do dalszych prac.

Komentarze
Popularne