Rocznica wywózki na Sybir

Autor: bk 23.02.2018 Nr: 8/2018
Rocznica wywózki na Sybir
Fot. org.

Mieszkańcy i przedstawiciele władz Gminy Laszki uczcili pamięć mieszkańców, którzy 78 lat temu zostali wywiezieni na Syberię, do Kazachstanu i na Besarabię. Jak co roku poza modlitwą i wspomnienim tragicznych wydarzeń zebrani złożyli kwiaty pod tablicą „Golgota Wschodu”, znajdującą się na ścianie budynku Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Wietlinie.

W niedzielę, 11 lutego w Wietlinie odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnienie mieszkańców Dresiny, Wietlina i okolicznych miejscowości, którzy zostali w okrutny sposób wywiezieni na Syberię, do Kazachstanu i na Besarabię. W tym roku przypada 78 rocznica tych dramatycznych wydarzeń.

   Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Wietlinie, podczas której gehennę Sybiraków przypomniał ks. proboszcz Henryk Iwanicki. Podkreślając, że nie należy zapominać, iż bolesna i tragiczna historia wojny dotknęła bezpośrednio także mieszańców miejscowości z terenu Gminy.

   Po modlitwie zebrani przenieśli się na teren Szkoły Podstawowej w Wietlinie. Tutaj przy tablicy „Golgota Wschodu” poświęconej wywiezionym mieszkańcom, złożono kwiaty i zapalono znicze.

   O swoich przeżyciach opowiedziała sybiraczka – Janina Adamkiewicz. Głos zabrali, obecni na uroczystościach: Irena Halwa, sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu oraz Stanisław Gonciarz, wójt Gminy Radymno.

   Na scenie wystąpiły uczennice SP: Julia Salomon (śpiew i gra na skrzypcach) oraz Milena Szkolnik (saksofon).

 

Komentarze
Popularne