Zarzuty za cegły zamiast papierosów

Autor: bk 02.03.2018 Nr: 9/2018
Podczas zatrzymań policjanci CBŚP zabezpieczyli przy zatrzymanych ok. 35 tys. euro, ponad 7 tys. dolarów i ponad 131 tys. zł.
Podczas zatrzymań policjanci CBŚP zabezpieczyli przy zatrzymanych ok. 35 tys. euro, ponad 7 tys. dolarów i ponad 131 tys. zł.
Fot. CBŚP

Dwóch mężczyzn z Jarosławia znalazło się wśród osób oskarżonych o uszczuplenie należności podatkowych i celnych. Mieli oni wykazywać eksport papierosów na Ukrainę. W rzeczywistości w wyjeżdżających z Polski ciężarówkach miały znajdować się cegły. Grupa mogła w ten sposób narazić skarb państwa na stratę ok. 110 mln zł.

Grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym procederem rozbita została w 2016 r. przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji z Przemyśla, którzy współpracowali z celnikami z Przemyśla oraz pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie.

   Jak ustalili policjanci zorganizowana grupa przestępcza sprowadzała papierosy z Włoch. Po tym, transporty trafiały na wschodnią granicę i tu preparowane były dokumenty potwierdzające ich eksport na Ukrainę. W rzeczywistości papierosy jednak nie trafiły na wschód, a w tirach były cegły. Proceder taki pozwolił na ominięcie opłat skarbowych i naraził skarb państwa na ok. 110 mln zł strat.

   Skąd pomysł na taką zamianę? Przy tego typu transportach, zaplombowane ciężarówki są jedynie ważone. Jeśli ich waga zgadza się z wagą zadeklarowanego towaru, można uniknąć dalszych szczegółowych kontroli.

   Ukraińskim celnikom przedstawiano dokumenty dotyczące wwozu na teren ich kraju cegieł, o papierosach nie było już mowy.

 

Akt oskarżenia przeciw 5 osobom

Jeszcze w 2016 r. CBŚP zatrzymała 5 osób w tej sprawie. Dwójka z nich to 35-letni Emil S. i 29-letni Erwin S., z Jarosławia. Zatrzymani usłyszeli także zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, przestępstw przeciwko dokumentom i naruszenia przepisów z kodeksu karno-skarbowego.

   Jak informuje prokurator Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił, przygotowany przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko członkom grupy. Poza mieszkańcami Jarosławia na ławie oskarżonych zasiądzie także 33-letni obywatel Ukrainy Taras M. oraz pochodząca z Leżajska Beata K.

   Jak wynika z ustaleń śledczych grupa miała zorganizować 12 nielegalnych transportów. Łącznie to 160 mln papierosów, które teoretycznie trafić miały na Ukrainę, a straty na jakie narażony został skarb państwa wynoszą 110 mln zł.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum