625 lat temu Przeworsk stał się miastem

Autor: 02.03.2018 Nr: 9/2018
Uroczysta sesja Rady Miasta Przeworska z okazji 625-lecia nadania praw miejskich dla Przeworska.
Uroczysta sesja Rady Miasta Przeworska z okazji 625-lecia nadania praw miejskich dla Przeworska.

25 lutego 1393 roku król Polski Władysław II Jagiełło nadał prawa miejskie dla Przeworska. W bieżącym roku mija 625 lat od tamtej historycznej chwili. Dla uczczenia i podkreślenia tego czasokresu, 25 lutego br. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Przeworska, podczas której radni podjęli uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 625-lecia nadania praw miejskich dla Przeworska.

Rada Miasta Przeworska uczczeniem tego ważnego jubileuszu pragnie umacniać naszą społeczną, lokalną tożsamość – mówił przewodniczący Rady Miasta Przeworska Tomasz Kojder. – Podjęcie tej uchwały będzie zwróceniem uwagi mieszkańców naszej wspólnoty na pamięć o przeszłości, o pokoleniach przeworszczan, którzy tworzyli i rozwijali nasze miasto. Będzie też hołdem należnym przodkom.

   W uroczystej sesji udział wzięli księża z przeworskich parafii, posłowie na Sejm RP, władze Miasta Przeworska, przedstawiciele samorządów różnych szczebli, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, osoby niegdyś blisko związane z miastem z tytułu wykonywanych funkcji oraz licznie mieszkańcy miasta.

   W pierwszej części spotkania prelekcję wygłosiła Małgorzata Wołoszyn, historyk z Muzeum w Przeworsku, która odczytała zebranym tekst przywileju lokacyjnego miasta Przeworska, a także opowiedziała o rozwoju miasta w kolejnych wiekach, znaczących wydarzeniach, o życiu mieszkańców i ich codziennych zajęciach czy zwyczajach. Prelekcję uzupełniła prezentacją fotografii m.in. dawnego miasta.

Średniowieczni mieszkańcy Przeworska i my, współcześni, mamy świadomość, że żyjemy w małym mieście na prowincji, mamy świadomość blasków i cieni wynikających z tego faktu, ale dla każdego z nas i również naszych przodków, była to Mała Ojczyzna, miejsce, o którym się myśli z nostalgią i do którego zawsze chętnie się wraca – podsumowała M. Wołoszyn.

   Burmistrz Leszek Kisiel z kolei podkreślił, że nadanie przywileju lokacyjnego dało miastu osobowość i to nie tylko prawną. Miejsce, które przecież wcześniej istniało, zyskało własną tożsamość. Był to początek tworzenia nowej przestrzeni społecznej i gospodarczej. Dowodem czasów świetności są zachowane do dziś wspaniałe zabytki architektury sakralnej i świeckiej oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Jako mieszkaniec Przeworska, jako jego burmistrz jestem dumny, że społeczność miasta pielęgnuje tradycje patriotyczne, związane z wydarzeniami z historii narodowej i cieszę się, że dzisiaj możemy korzystać, z pozostawionych nam przez wcześniejsze pokolenia, wszystkich dobrodziejstw – mówił L. Kisiel. – Dzisiejszy jubileusz jest doskonałą okazją do spojrzenia w przyszłość i szukania odpowiedzi, jakie działania należy podjąć, aby Przeworsk był miastem na miarę oczekiwań mieszkańców, seniorów naszego grodu, jak i tych młodych, tu uczących się, mieszkających i zakładających rodziny. Dziękuję mieszkańcom, którzy kształtują obecną rzeczywistość nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń.

   W stronę Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta w roku jubileuszu popłynęło od zaproszonych gości wiele życzeń, siły i wytrwałości w tworzeniu dobrego, lokalnego prawa, dalszego rozwoju i kolejnych, pięknych jubileuszy. Uroczystą sesję zakończył występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza w Przeworsku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum