Bieg Tropem Wilczym

Autor: ek 09.03.2018 Nr: 10/2018
W Jarosławiu Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz czwarty.
W Jarosławiu Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz czwarty.

Nie straszny im śnieg, ani mróz – przyszli, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, pokonując 1963 metry w Biegu Tropem Wilczym.

Jarosławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się tuż przed południem od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, przy  ul. Sienkiewicza. Następnie wszyscy uczestniczy uroczystości zgromadzili się w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej oo. Dominikanów, gdzie modlono się w intencji poległych. Część oficjalna obchodów odbyła się pod Pomnikiem mjra Władysława Koby, jarosławskiego Żołnierza Wyklętego. Tam miały miejsce okolicznościowe wystąpienia, po których poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Uroczystości towarzyszyła asysta wojskowa.

   Tuż po godzinie 12.00 rozpoczął się bieg Tropem Wilczym, w którym uczestniczyło około 400 biegaczy. Zawodnicy mieli do pokonania symboliczne 1963 metry. Trasa biegu prowadziła na jarosławski Rynek, gdzie na biegaczy czekały pamiątkowe medale, gorąca herbata oraz wojskowa grochówka.

   W biegu uczestniczyli zawodnicy w różnym wieku, zarówno znajomi, jak i całe rodziny.

– Mróz dawał się we znaki, ciężko było złapać oddech. Mimo to, było bardzo fajnie – mówiły Agnieszka i Klaudia, uczestniczki biegu.

 

Przeworsk

IV edycja „Biegu Tropem Wilczym” została poświęcona pamięci Braci Cieślów. W projekcie biegowo-edukacyjnym udział wzięło ok. 300 uczestników z całego Podkarpacia, którzy pobiegli na dwóch trasach – o dł. 1963 metrów, nawiązującej do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka pseud. „Lalek”  i druga o dł. 6,9 km. Pierwsza z nich wiodła w okolicach Rynku, natomiast druga rozpoczęła się w Studzianie, spod domu rodzinnego braci Tadeusza i Edwarda Cieślów – żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Biegi zainaugurowali – na Rynku Łukasz Mróz, jako przedstawiciel organizatora oraz w Studzianie wójt gm. Przeworsk Daniel Krawiec.

   Zawodnicy pobiegli w koszulkach z postaciami Żołnierzy Wyklętych, które otrzymali w pakietach startowych, a na mecie otrzymali od harcerek i harcerzy ZHR medale z biało-czerwoną tasiemką. Biegi zakończył Apel Poległych i dekoracja najlepszych zawodników.

Organizatorem biegu była Firma Usług Turystycznych i Pielgrzymkowych CAMINO TOURS z Przeworska, a współorganizatorami Burmistrz Miasta Przeworska i Wójt Gminy Przeworsk.

Komentarze
Popularne