Leczymy Starostę i Archiprezbitera. Dzięki inwestycjom będzie jeszcze lepiej

Autor: bk 09.03.2018 Nr: 10/2018
Podczas spotkania z mediami Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski (z lewej) oraz Stanisław Krasny, dyrektor COM poinformowali o przyznanym szpitalowi dofinansowaniu na stworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Podczas spotkania z mediami Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski (z lewej) oraz Stanisław Krasny, dyrektor COM poinformowali o przyznanym szpitalowi dofinansowaniu na stworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

– Jarosławski szpital ma się co raz lepiej – zapewniali, w ubiegłym tygodniu, podczas spotkania z dziennikarzami Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski oraz Stanisław Krasny, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Pierwszy podkreślał, że niedawno sam był pacjentem podległej powiatowi placówki i wysoko ocenił jakość świadczonych tam usług; drugi zdradzał, że w jarosławskim szpitalu leczył się także Ksiądz Archiprezbiter. Głównym tematem spotkania były jednak informacje dotyczące kolejnych inwestycji, jakie wykonywane będą w szpitalu.

Są środki na SOR

 

Podczas spotkania z dziennikarzami starosta Tadeusz Chrzan oraz Stanisław Krasny, dyrektor COM poinformowali, że Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu otrzymało środki niezbęde do utworzenia i wyposażenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

   Jarosławski szpital otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 7,35 mln zł. Są to środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, które COM otrzymał w trybie pozakonkursowym. Placówka znalazła się bowiem wśród 3 szpitali z Podkarpacia, które zakwalifikowano na listę stworzoną przez ministerstwo zdrowia.

   Jak podkreślał Starosta poza jarosławską placówką dofinansowanie otrzymał Szpital Wojewódzki nr 2 (dwa projekty) i SP ZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie.

– To ogromny sukces i duża satysfakcja dla nas – mówi T. Chrzan, podkreślając, że na liście znalazły się głównie projekty placówek wojewódzkich i szpitali z dużych miast.

 

Lepsze warunki dla 90 tysięcy pacjentów czyli Izba Przyjęć po nowemu

Całość inwestycji (dofinansowanie i wkład własny) kosztować ma ok. 8,65 mln zł i pozwoli nie tylko stworzyć w jarosławskim szpitalu SOR, da także możliwośc rozwiązania nabrzmiewającego problemu działania Izby Przyjęć.

– W ubiegłym roku jarosławski szpital obsłużył niemal 92 tys. pacjentów, z czego ok. 47,5 tys. z nich przewinęło się przez Izbę Przyjęć – mówił S. Krasny, podkreślając, że dla godnego obsłużenia takiej ilości osób, konieczne są inwestycje.

      W uprządkowaniu sytuacji pomóc mają także trwające już inwestycje, jak choćby przebudowa budynku wielofunkcyjnego dla potrzeb bloku operacyjnego, oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego. Przeniesione oddziały nie tylko zyskają nowe, nowocześnie wyposażone przestrzenie. Zwolnione przez nie pomieszczenia po remoncie i dostosowaniu zostaną wykorzystane właśnie na stworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jego zadaniem będzie m.in. selekcja trafiających do COM pacjentów, co teraz odbywa się na Izbie Przyjęć. Docelowo poza SOR funkcjonować ma także Izba Przyjęć Planowych, do której zgłaszać się będą pacjencji zdiagnozowani i skierowani na konkretne oddziały.

   Taki podział i przejęcie funkcji Izby Przyjęć przez nowy oddział (SOR) ma poradzić sobie z ilością trafiających do COM pacjentów i zlikwidować problemy, jakie obecnie obserwujemy na izbie przyjęć. Co ważne, na czas remontu (tworzenia SOR) Izba Przyjęć funkcjonować ma w nowym miejscu, będzie to jednak rozwiązanie tymczasowe.

 

Kolejne inwestycje i plany

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania dyrektor COM zdradził także kolejne plany inwestycyjne szpitala. Podkreślał, że w pierwszej kolejności ma to być budowa kolejnego łącznika, który ma pozwolić na połączenie budynku „zakaźnego” z pozostałymi budynkami szpitala. W planach jest także dalsza część termomodernizacji budynków szpitalnych oraz budowa budynku, w którym znaleźć by się miały przychodnie specjalistyczne. W dalszych planach jest także stworzenie szpitalnej kuchni, która miałaby pozwolić na zadbanie o jakość wydawanych pacjentom posiłków.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum