Wszyscy chcą walczyć ze smogiem

Autor: bk 09.03.2018 Nr: 10/2018
Pan Jerzy uważa, że niewielkie zmiany w standardowych piecach i wiedza palących pozwoliłyby znacząco zmniejszyć problem zanieczyszczenia powietrza. Mężczyzna mimo niskiej jakości opału jakiego używa (m.in. zrąbka z gałęzi) pozbył się dymu.
Pan Jerzy uważa, że niewielkie zmiany w standardowych piecach i wiedza palących pozwoliłyby znacząco zmniejszyć problem zanieczyszczenia powietrza. Mężczyzna mimo niskiej jakości opału jakiego używa (m.in. zrąbka z gałęzi) pozbył się dymu.

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 europejskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, aż 33 to miasta polskie. Na tej niechlubnej liście znalazł się także Jarosław, który zakwalifikowano do rządowego programu. W jego ramach najbiedniejsi mieszkańcy 23 z tych miast, mogą liczyć na sfinansowanie docieplenia domów i wymiany pieców CO.

Problem smogu jest od pewnego czasu bardzo często pojawia się w mediach, dzięki czemu przebija się coraz szerzej do świadomości ludzi. Światowej Organizacji Zdrowia, z którego wynika, że blisko dwie-trzecie najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie to miasta Polskie.

 

Ze smogiem (w Jarosławiu) walczy rząd

Niechlubny rekord stał się przyczyną do uruchomienia rządowego programu antysmogowego, który zakłada poprawę jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski.

   W ramach ogłoszonego kilkanaście dni temu przez premiera Mateusza Morawieckiego programu ze środków budżetu państwa sfinansowane mają zostać inwestycje termomodernizacji w gospodarstwach domowych. Osoby mniej zamożne liczyć mogą na sfinansowanie 100% inwestycji dociepleń ich budynków. Dla bardziej zamożnych rząd przygotować ma preferencyjne kredyty i pożyczki.

   Programem objęte zostaną 23 polskie miasta, które znalazły się wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W tej grupie znalazł się m.in. Jarosław.

– To bardzo ważna pomoc dla naszego miasta, które znalazło się w niechlubnym rankingu

23 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce – mówi Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP. Przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości zauważa, że kilka miesięcy temu Jarosław stracił sznasę na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii, z jednego z programów unijnych.

– Dziś dzięki inicjatywie rządu mieszkańcy Jarosławia otrzymają tak potrzebne wsparcie. Cieszę się i dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc dla mniej zamożnych mieszkańców Jarosławia – mówi Posłanka.

 

Miasto też chce być ekologiczne

Tematem smogu zajmują się także włodarze Jarosławia. Podczas LXII sesji Rady Miasta Jarosławia (26 lutego) radni wysłuchali prezentacji, którą przedstawił Marek Pęk, z firmy Ekosfera, która współpracować ma z miastem w tworzeniu projektu dofinansowania wymiany kotłów CO przez mieszkańców. M. Pęk poruszył temat niebezpieczeństw związanych z zanieczyszczeniem powietrza, a także powodów i możliwości walki z tym zjawiskiem. Pytany przez radnych podkreślał, że dzięki doświadczeniu firmy znaczna większość współpracujących z nią samorządów otrzymywało dofiansowanie projektów.

   W ubiegłym roku, kiedy rozpoczynał się sezon grzewczy o ekologię i czyste powietrze walczyli także funkcjonariusze Straży Miejskiej. Sprawdzili oni, czym mieszkańcy miasta palą w piecach rozdając przy okazji ulotki informujące o konsekwencjach palenia odpadami.

   Przypomnijmy. Zgodnie z ustawą o odpadach za palenie odpadów grozi kara aresztu albo grzywny, do 5 tys. zł. Jeżeli w wyniku spalania występuje zagrożenie życia lub zdrowia, lub pogorszenie stanu powietrza narażamy się na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Ze smogiem walczyć chcą sami mieszkańcy

Zdaniem Jerzego Głogowskiego walka ze smogiem może być łatwiejsza niż się wydaje. Zadbać należałoby jednak, nie tyle o kosztowne inwestycje, a o wiedzę i umiejętności mieszkańców, ktorzy obsługują domowe kotłownie.

– Kluczem do czystego splania jest jego odpowiednia temperatura i doprowadzenie tzw. powietrza wtórnego, które pozwala na wypalenie dymu – mówi mężczyzna. Jakiś czas temu zakupił on standardowy piec do spalania opału stałego.

– Miał to być piec dolny. Okazało się jednak, że również na górze jest szczelina, którą odprowadzany jest dym z komory spalania. Był to więc piec górno-dolny, który nie zapewniał odpowiedniego wypalenia dymu – tłumaczy pan Jerzy. Mężczyzna zaczął przerabiać swój piec. Zaczął od zatkania szczeliny na górze komory spalania, z dwóch stron doprowadził do pieca tzw. powietrze wtórne, które umożliwia wypalenie dymu. Mieszkaniec wprowadził także zmiany, które miały na celu podwyższenie temperatury w miejscu, gdzie gazy ze spalania wylatują z komory spalania w stronę komina.

– Te niewielkie zmiany pozwoliły mi stworzyć prawdziwy piec dolny, który skuteczniej spala dym. Dzięki temu paląc nawet gorszym opałem uzyskuję bardzo dobre spalanie, a z komina nigdy nie umosi się ciemny, gęsty dym. Cząstki tworzące smog zostają wypalone – mówi mężczyzna.

   Zdaniem pana Jerzego przyczyną problemu z wysoką emisją jest niewiedza i brak umiejętności palenia wśród mieszkańców.

– Kierowcą stajemy się dopiero po szkoleniu i zdaniu państwowego egzaminu. Palić w piecu może każdy, bez przygotowania i zdobycia jakiejkolwiek wiedzy. Myślę, że zamiast łatwych do obejścia kontroli opału skuteczniej byłoby kontrolować efekty spalania, czyli unoszący się z kominów dym. Osoby, które zanieczyszczałyby powietrze, wystarczyłoby ukarać mandatem i wysłać na przymusowe szkolenie – mówi pan Jerzy.

   Czy pomysły pana Jerzego przemówią do walczących ze smogiem władz nie wiadomo. Trudno również powiedzieć, co na temat zmian, jakie mężczyzna wprowadził w swoim piecu powiedzieliby specjaliści. Mężczyzna starał się przedstawić swoje pomysły producentowi jego pieca. Ten nie był zainteresowany, zmiany w przepisach uśmierciły bowiem produkcję tzw. kopciuchów.

   Pewne jest jednak, że paląc w przydomowych kotłowniach powinniśmy zdobyć przynajmniej podstawy wiedzy dotyczącej tego, jak robić to skutecznie i ekologicznie. Tym bardziej, że wg. Pana Jerzego jego pomysły dają większą sprawność i oszczędność ok. 30% opału.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum