Opracował skuteczny środek na ślimaki

Autor: 09.03.2018 Nr: 10/2018
Antycaracol zwalczajacy ślimaki Arion lusitanicus już trafił do produkcji. Henryk Pelc z Przeworska, który skomponował mieszankę, jest z tego powodu bardzo dumny.
Antycaracol zwalczajacy ślimaki Arion lusitanicus już trafił do produkcji. Henryk Pelc z Przeworska, który skomponował mieszankę, jest z tego powodu bardzo dumny.

Tani i skuteczny środek na ślimaki już trafia do sprzedaży. Niedługo pojawi się preparat wystraszający krety, a następny ma niszczyć szczury. Jak wyjaśnia Henryk Pelc, przeworski wynalazca, na szczury wykorzysta metodę „pirotechniczną”.

Kilka lat temu Henryk Pelc z Przeworska, emerytowany inżynier chemik, rozpoczął walkę z niszczącymi polskie ogrody ślimakami Arion lusitanicus. Skomponował skuteczną mieszankę, przeprowadził badania, ale mimo to, nie udało się dotąd wprowadzić produktu na rynek. Przełom w sprawie nastąpił w połowie ubiegłego roku. Efekt? Antycaracol już trafił na linię produkcyjną i będzie można go kupić w sklepach. Czy tani i skuteczny produkt podbije rynki europejskie?

   Po niekorzystnych dla H. Pelca propozycjach umowy ze strony Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jako pierwszy prowadził badania pilotażowe nad skutecznością preparatu, badacz nie chciał kontynuować współpracy z uczelnią. Po dłuższej przerwie, w połowie 2017 r., jego antycaracolem zainteresował się polski producent środków ochrony roślin i środków higieny sanitarnej, firma Asplant – Skotniccy s.j. z Jaworzna.

Z rodziną Skotnickich wcześniej skontaktował się prof. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie, który o moim preparacie dowiedział się z mediów. I to on zasugerował rodzinie Skotnickich, by zainteresowali się produktem. Bardzo się ucieszyłem, że nareszcie drgnęło w temacie! – mówi przeworszczanin Henryk Pelc.

   Drgnęło, to zresztą mało powiedziane. Od tamtej chwili wszystko ruszyło jak lawina. Skotniccy spotkali się z H. Pelcem w Przeworsku i zaraz potem zlecili warszawskiej uczelni wykonanie kompletnych badań nad skutecznością preparatu. Ocena brzmiała jednoznacznie. Preparat antycaracol jest bardzo skuteczny w odstraszaniu ślimaków od roślin uprawnych i przedmiotów oraz w ich zwalczaniu. Profesor zalecił komercjalizację produktu.

AntycaracoLF został zarejestrowany jako znak towarowy słowo-graficzny w Urzędzie Patentowym. Produkt otrzymał również atest PZH.

 

Na początek 50 tysięcy opakowań

Henryk Pelc, który pracował przed laty w Zakładach Chemicznych Azot w Jaworznie, dziś mówi z uśmiechem, że historia zatoczyła koło i znów, po latach w pewien sposób wraca do tego miasta. 19 grudnia 2017 r. produkt miał swoją premierę, natomiast13 lutego br. ruszyła w Jaworznie linia produkcyjna i preparat trafił do sklepów. Swoich odbiorców znajdzie na Białorusi, Ukrainie i w każdym województwie w Polsce. Producent chce zainteresować także produktem odbiorców we Francji.

W 2018 r. zakład wyprodukuje 50 tysięcy opakowań produktu, co jak łatwo policzyć, daje 20 ton. Będzie on o połowę tańszy od artykułu niemieckiej marki, znanej w Polsce z szerokiej gamy produktów do zwalczania różnych szkodników [ten kosztuje ok. 36 zł za 1 kg – przyp. Red.]. Opakowanie antycaracolu o pojemności 400 gramów będzie kosztować ok. 7 złotych. To bardzo konkurencyjna cena. Trzeba podkreślić, że antycaracol nie szkodzi ludziom, kotom, psom, motylom, pzszczołom i roślinom. Jednocześnie z uwagi na swoją alkaliczność, uszlachetnia glebę. To same plusy! – podkreśla H. Pelc.

   Producent zachęca działkowiczów do zakupu produktu formułką „Coś...na  ślimaki”. To „coś” zwalcza brunatną plagę szkodników, których żarłoczność i rozrodczość stała się w ostatnich latach olbrzymią plagą.

   Warto podkreślić, że produkt antycaracoLF w połowie lutego br. został dostrzeżony i wytypowany jako jeden z 35 finałowych na 350 wszystkich zgłoszonych pomysłów w konkursie „Dobry pomysł” fundacji Polski Fundusz Rozwoju, która prowadzi programy sprzyjające zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego. Taki sukces ma pomóc w celach marketingowych. Fundacja dostrzegła wysoki potencjał rynkowy i innowacyjność produktu.

 

Pomysłów nie brakuje

H. Pelc oprócz antycaracolu opracował również skład mieszanki odstraszającej krety. Jej produkcją również jest zainteresowany zakład z Jaworzna. Badacz cały czas pracuje także nad innymi nowinkami. W ostatnim czasie chociażby nad metodą zwalczania szczurów przy pomocy preparatu antyrats, atakującego górne drogi oddechowe i narządy wewnętrzne zwierzęcia.

   H. Pelc chciałby rozwinąć innowacyjność w Przeworsku. W ramach Fundacji na Rzecz Rozwoju Regionu Przeworski Inkubator Innowacyjności zorganizował konkurs „Innowacja miesiąca”, gdzie każdy może zgłosić ciekawe propozycje.

Zainteresował mnie w ostatnim czasie pomysł 10-letni Remigiusza Szczepańskiego z Rzeszowa, który zwrócił uwagę na marnujące się opakowania po kefirach, które mogłyby otrzymać swoje drugie życie. Choćby jako opakowania na antycaracol – prezycuje Pelc.

   Chemik z Przeworska byłby rad, gdyby w Przeworsku otworzony został choćby oddział do produkcji jego produktów, co pozwoliłoby na utworzenie nowych miejsc pracy.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum