Ukraińcy upamiętnili twórce hymnu

Autor: bk 09.03.2018 Nr: 10/2018
W uroczystych obchodach rocznicy urodzin Mychajła Werbickiego, twórcy ukraińskiego hymnu, udział wzięło kilkaset osób.
W uroczystych obchodach rocznicy urodzin Mychajła Werbickiego, twórcy ukraińskiego hymnu, udział wzięło kilkaset osób.

Kilkaset osób z Ukrainy i Polski uczestniczyło w uroczystych obchodach 203 rocznicy urodzin  Mychajła Werbyckiego, proboszcza parafii greckokatolickiej w Młynach. Który jest twórcą melodii narodowego hymnu Ukrainy.

W miejscowości Młyny w Gminie Radymno, w swojej dawnej parafii, gdzie przez 14 lat pełnił posługę proboszcza, spoczywa Mychajło Werbycki. Urodzony w 1815 r. twórca muzyki ukraińskiego hymnu narodowego. W 1864 r. M.  Werbicki skomponował muzykę do wiersza Pawła Czubińskiego „Szcze ne wmerła Ukrajina”. Pieśń, która poczatkowo była częścią wystawianej przez lwolwski teatr sztuki „Zaporożcy”, od 1992 r. oficjalnie uznana została za hymn Ukrainy.

   W niedzielę, 4 marca kilkusetosobowa grupa ukraińców spotkała się w Młynach na corocznych uroczystościach upamiętniających postać kompozytora. Po Mszy św. odprawionej w Cerkwi Grekokatolickiej w Chotyńcu, zebrani złożyli kwiaty przy grobie M. Werbickiego.

   W uroczystości poza przedstawicielami ukraińskich władz samorządowych uczestniczyli także m.in. Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki oraz Bogdan Szylar, wójt Gminy Radymno, na terenie której znajduje się grób kompozytora.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum