W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Autor: 09.03.2018 Nr: 10/2018
W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

25 marca w bazylice Ducha Świętego w Przeworsku rozpoczęły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” pod hasłem „Niezłomni Bracia Cieśla ze Studziana”. To wyraz hołdu żołnierzom niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Wstępem do uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci

i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Studzianie, który przybliżył uczestnikom postacie Żołnierzy Niezłomnych Tadeusza i Edwarda Cieślów oraz historię tamtego okresu. Zaraz potem odbyło się nabożeństwo pod przewodnictwem proboszcza, ks. prałata Tadeusza Gramatyki.

   Ostatnia część odbyła się na placu przed bazyliką. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienia okolicznościowe wygłosili: w imieniu organizatora wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec oraz poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz i siostrzeniec Braci Cieślów Jan Tabak. Apel Poległych odczytał por. Marek Pankiewicz, a Wojskowa Asysta Honorowa pod dowództwem kpt. Artura Prymona z 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. gen. Brygady Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu, oddała salwę honorową. Spotkanie zakończyło złożenie kwiatów przy Tablicy Żołnierzy Niezłomnych Tadeusza i Edwarda Cieślów przez poszczególne delegacje oraz Edwarda Pieczonkę – przyjaciela Braci Cieślów z czasów walki o wolną Polskę.

   Uroczystość uświetniły obecnością liczne poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk z siedzibą w Świętoniowej, służby mundurowe, delegacje OSP z terenu gminy oraz pododdział reprezentacyjny klas mundurowych z ZSZ w Przeworsku. 

   Obchody zakończył „Bieg Tropem Wilczym”‎ pamięci Braci Cieślów, który odbył się 4 marca.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum