Gang Olsena

Gang Olsena

Słuchając wójtów, burmistrzów, naczelników, doradców i dyrektorów aż chce się żyć. Serce rośnie a dusza się raduje. Zaplanowane wszystko. Podliczone i uzgodnione. A potem przychodzi czas na realizację i na myśl przychodzi Egon Olsen, główny bohater duńskich filmów i szef gangu złodziei. On razem z kolegami też mieli błyskotliwe plany.

Gadać nasi samorządowcy potrafią. To trzeba im przyznać. Zamierzenia dalekosiężne snuć umieją. Szkoda tylko, że najczęściej na tym się kończy. Przykłady można mnożyć. A to termomodernizację diabli wzięli choć wszystko było super. Sęk w tym, że inni mieli lepiej. To z kolei ktoś nie przypilnował i przy okazji tworzonych w parku eskapad podcięto korzenie starych drzew. Niby drobnostka. Rosły tyle lat i nic im się nie działo, to czemu teraz mają usychać. Projekt przebudowy ulicy Kraszewskiego upadł, bo organ stanowiący miał inne zdanie niż władza wykonawcza. Kwietniki przy ul. Jana Pawła II zmodernizowali, a sprawiają wrażenie rozbabranych.

   Krytykować łatwo. Rządzić tym wszystkim już nie tak prosto. Jeden chce tak. Drugi inaczej. Pogodzić trudno, więc najłatwiej dać sobie spokój i robić to, co odpowiada każdemu, kto jakąś władzę dostał. Jemu lub grupie przy nim. Przy okazji warto zadbać, by przy kolejnych wyborach nie odbiło się czkawką.

   Niezrealizowane, choć daleko posunięte plany mają jednak drugie oblicze. To kasa wydana na ich przygotowanie. Wnioski o unijne dotacje, kosztorysy, uzgodnienia i projekty. To wszystko kosztuje. Obojętnie, czy wejdzie do realizacji, czy upadnie. I tak część publicznych pieniędzy idzie na nic, bo opracują plany, opłacą fachowców, a potem kicha. Podobnie jak nie są bezkosztowe przygotowania do wesela, choć młodzi w ostatnim momencie dali sobie spokój.

   A Egon Olsem opracowuje misterny plan. Razem z kolegami przygotowuje napad. Łup będzie duży. Nic nie powinno nawalić, bo perfekcyjnie się przygotowali. A po kilku latach kolejny raz wychodzą z więzienia i Egon znów opracowuje genialne przedsięwzięcie, by po kilku latach…

   A takich Egonów to chyba mamy sporo.

Komentarze
Popularne
Komentowane