Powstanie płot wzdłuż wschodniej granicy. Ma chronić przed dzikami z wirusem

Autor: Erka 16.03.2018 Nr: 11/2018
Na drodze dzików zamierzających przejść z Ukrainy i Białorusi na polską stronę ma stanąć płot
Na drodze dzików zamierzających przejść z Ukrainy i Białorusi na polską stronę ma stanąć płot

- Już jest przygotowany projekt specustawy dotyczący ogrodzenia – zapewniał na początku marca Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt ma trafić do parlamentu jeszcze w tym miesiącu. Chodzi o wybudowanie wzdłuż wschodniej granicy Polski płotu nie pozwalającego dzikom z Ukrainy i Białorusi na przejście do naszego kraju.

W ten sposób władze chcą powstrzymać roznoszenie wirusa afrykańskiego pomoru świń. Płot ma być wykonany podobnie jak ogrodzenia leśne. Będzie to dwumetrowa siatka rozwieszona na drewnianych palach. Ogrodzenie będzie wyposażone w bramy i furty. Będzie również przegradzać rzeki i zbiorniki wodne lezące w pasie granicznym.

   Z wyliczeń ministerstwa rolnictwa wynika, że budowa 1 km płotu pochłonie ponad 109 tys. zł. Będzie miał długość niemal 1,2 tys. km. W obrębie powiat jarosławskiego powstanie 7 km ogrodzenia. Całkowity koszt jest szacowany na, co najmniej 130 mln zł. Przy uwzględnieniu wydatków nieprzewidzianych oraz utrzymania ogrodzenia koszty w najbliższych latach mogą przekroczyć 230 mln zł. Tegoroczne prace mają być finansowane z rezerwy na usuwanie skutków powodzi.

   Ogrodzenie ma być gotowe w 2021 r. Pomysł odgrodzenia się od dzików ze wschodu przez wybudowanie zapory pojawił się już w połowie ubiegłego roku. Wszystko wskazuje, że zostanie zrealizowany, choć budzi wiele kontrowersji. Uwagi mają samorządowcy i ekolodzy. Według ministerstwa będzie zabezpieczał polską populację dzików przed przenoszonym z terenu Białorusi wirusem.

   Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w 2014 r. Najprawdopodobniej zostały zarażone przez dziki, które przyszły z Białorusi. Do tej pory wykryto ponad 1,4 tys. przypadków zachorowań i ponad sto ognisk tej choroby u świń. Płot ma być zaporą dla wirusa.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum