W 75. rocznicę pacyfikacji

Autor: 16.03.2018 Nr: 11/2018
W 75. rocznicę pacyfikacji
Fot. UMiG

6 marca uczczono pamięć ofiar pacyfikacji, która odbyła się w dniu 6 marca 1943 r. w miejscowościach Łopuszka Wielka, Rączyna i Pantalowice. W tym roku mija 75 rocznica tych tragicznych wydarzeń.

W czasie pacyfikacji w Łopuszce Wielkiej okupanci rozstrzelali 18 osób, w Pantalowicach 11 osób i w Rączynie 18 osób. Najstarsi, choć już nieliczni mieszkańcy gm. Kańczuga pamiętają te tragiczne wydarzenia, kiedy z domów siłą zabierano Polaków, bądź prosto z ulicy i rozstrzeliwano ich.

   Podczas obchodów upamiętniających te tragiczne wydarzenia w każdej miejscowości zostały odprawione Msze św. w intencji zamordowanych mieszkańców, złożono wieńce pod pomnikami przez żyjących członków rodzin zamordowanych oraz władze samorządowe, dyrektorów i uczniów szkół, służby mundurowe – Policję i Wojsko oraz inne organizacje tj. OSP i KGW. Następnie odczytano apele poległych.

    Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Jacek Sołek, Dyrektorzy Szkół oraz Rady Sołeckie poszczególnych miejscowości.

   We wszystkich uroczystościach brała udział Orkiestra Dęta z Łopuszki Wielkiej pod dyrekcją Andrzeja Osmyka.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane