Pokazali, jak przygotowują się do zawodowej służby

Autor: Erka 23.03.2018 Nr: 12/2018
Uczniowie z klas mundurowych na pokazowych ćwiczeniach w jarosławskiej jednostce
Uczniowie z klas mundurowych na pokazowych ćwiczeniach w jarosławskiej jednostce
Fot. ZSBiO

Uczniowie z klas mundurowych Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed przedstawicielami wojska, administracji państwowej i parlamentu.

Dzięki udziałowi w pilotażowym programie wspieranym przez Ministerstwo Obrony Narodowej uczniowie przechodzą szkolenie na wzór szkolenia żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zajęcia praktyczne prowadzone są przez zawodowych żołnierzy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu. Wdrażaniu tego programu była poświęcona konferencja zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Jej uczestnicy mieli możliwość obejrzenia zajęć praktycznych  z udziałem klas drugich  IV Liceum Ogólnokształcącego. Ćwiczenia pokazowe odbyły się na terenie Jednostki Wojskowej w Jarosławiu.

  Klasy mundurowe w liceum wchodzącym w skład „budowlanki” uczestniczą w programie wspierania szkół ponadgimnazjalnych. Wsparcie certyfikowanych klas mundurowych zostało opracowane przez MON. Ministerstwo udziela również pomocy organizacyjnej i finansowej. Dzięki temu szkoła otrzymała sprzęt  i pomoce dydaktyczne na realizację zajęć, a uczniowie nowe umundurowanie. Przyszli żołnierze mają też możliwość korzystać z bazy szkoleniowej wojska. Kończąc naukę w objętej programem szkole, a jest ich w kraju 58, młodzi ludzie mają pierwszeństwo w procesie rekrutacji do odbycia służby wojskowej we wszystkich rodzajach wojsk, w szczególności w Wojskach Obrony Terytorialnej oraz preferencje w przyjmowaniu na  wyższe uczelnie wojskowe. Program wszedł w życie we wrześniu ubiegłego roku.

   Efekty półrocznego wdrażania programu przedstawił Marek  Zawisza, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących wspólnie z opiekunem klas mundurowych Maciejem Mazurczakiem i płk Dariuszem Słotą, dowódcą 14 DAS.

   Konferencję zorganizował ZSBiO przy współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty,   Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie i Dowódcą 14 DAS, a honorowym patronatem objęła ją Ewa Lenart, Wojewoda Podkarpacki. Ze szkoleniem przyszłych żołnierzy w certyfikowanych klasach mundurowych jarosławskiej „budowlanki” zapoznali się m.in. dyrektorzy szkół, które realizują program zajęć „Edukacja wojskowa” w ramach pilotażowego programu MON oraz szkół, w strukturach których znajdują się klasy mundurowe, a także posłowi na Sejm RP Anna Schmidt –Rodziewicz i Wojciech Buczak, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W konferencji uczestniczyli także Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Waldemar Zubek,  dyrektor Biura ds. Proobronnych MON oraz płk dr Mariusz Stopa Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie i Starosta Jarosławski Tadeusz Chrzan.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum