O „biskupie niezłomnym”

Autor: 30.03.2018 Nr: 13/2018
O „biskupie niezłomnym”

15 marca w Galerii „Pod Aniołem” w Tryńczy otwarta została wystawa „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk – Kościół, władza, opór społeczny”. W tym roku przypada jego 100. rocznica urodzin, a Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2018, rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Był  „niezłomnym biskupem”, świadkiem wiary i budowniczym Kościoła w czasach PRL oraz twardym przeciwnikiem władzy komunistycznej. Na ekspozycji wystawionej w Galerii „Pod Aniołem” można obejrzeć dokumenty i fotografie pochodzące z prywatnego archiwum ks. abp. Tokarczuka, obrazujące kolejno jego drogę życiową, pracę duszpasterską i naukową.

Z kolei pokazane dokumenty i fotografie pochodzące z archiwum IPN ilustrują politykę prowadzoną przez władze komunistyczne wobec religii i Kościoła Katolickiego. Do obejrzenia wystawy zachęciła dyrektor Marzena Rydzik, przybliżając jednocześnie sylwetkę pierwszego arcybiskupa przemyskiego.

   Ekspozycja została wzbogacona o pamiątki, dokumenty i książki kardynała Stefana Wyszyńskiego pochodzące z prywatnej kolekcji ks. Rafała Wojdyły z Opactwa w Jarosławiu.

   Wystawę przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Tryńczy przy współpracy z rzeszowskim oddziałem IPN.

 

Komentarze