Skołoszów gościł premiera Morawieckiego

Autor: bk 30.03.2018 Nr: 13/2018
W wizycie premiera uczestniczyli także przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich i lokalnych. Wśród nich znaleźli się m.in. posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a tak
W wizycie premiera uczestniczyli także przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich i lokalnych. Wśród nich znaleźli się m.in. posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a tak

Ogólnopolskie podsumowanie dwóch lat działania programu „500+”, było tematem wizyty premiera – Mateusza Morawieckiego oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej w Szkole Podstawowej w Skołoszowie. Miejscowość ta leży na terenie Gminy Radymno, która znalazła się wśród samorządów z największą liczbą dzieci objętych rządowym programem.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Skołoszowie (w środę, 21 marca) podkreślał, że dwa lata temu świadczenie „500+” było kluczową cześcią programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Teraz stał się rządowym programem, który poprawił sytuację polskich rodzin i polskich dzieci.

– Cieszę się, że drugą rocznicę wprowadzenia programu „500+” możemy świętować tutaj z Państwem – mówił do zgromadzonych Premier. Zapewniając, że przez wiele kolejnych lat będzie to kluczowy element programu społecznego PiS.

– Kiedy popatrzymy na to co zadziało się dzięki „500+”, zobaczymy, że jest to taki program, który odbudowuje godność polskich rodzin. Daje w ręce rodziców instrumenty, narzędzia i środki, jakich nie było do tej pory, a które służą wychowaniu i rozwojowi naszych dzieci – dodawał M. Morawiecki.

   Towarzysząca premierowi Elżbieta Rafalska,  minister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślała, że działający od 2 lat program pozwolił na znaczne zmniejszenie skrajnego ubóstwa rodzin. Jej zdaniem „500+” spełniło wszystkie zakładane cele, a w trakcie jego działnia urodziło się w Polsce ponad 400 tys. dzieci.

   Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w styczniu 2018 r. świadczenia z programu „500+” otrzymało ok. 3,684 mln dzieci (1,287 mln dzieci zamieszkujących teren wsi; 1,433 mln dzieci w gminach miejskich oraz 0,915 mln dzieci z gmina miejsko-wiejskich). Przez dwa lata działania programu do rodzin trafiło już w sumie 42,62 mln zł.

   W skali naszego województwa program objął nieco ponad 224 tys. dzieci, z niemal 140 tys. rodzin. W samej Gminie Radymno, gdzie zorganizowano spotkanie świadczenie przyznane jest ok. 2 100 dzieciom, wychowującym się w 992 rodzinach. A w ubiegłym roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypłacił 8,43 mln zł.

 

Podziękowania od samorządowców

W imieniu samorządów, za wprowadzenie i realizację programu umacniającego rodzinę, dziękował premierowi i pani minister Władyszław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego. Podkreślając, że program trafia do najmłodszych, którzy są przyszłością ziemi podkarpackiej i całej Polski.

– Bardzo cieszymy się, że spotkanie podsumowujące dwuletnią działalność rządowego programu wspierającego rodziny odbyło się w Skołoszowie – mówił po wizycie premiera Morawieckiego, Bogdan Szylar Wójt Gminy Radymno. Podkreślał przy tym, że jest to duże wyróżnienie dla przedstawicieli samorządu oraz mieszkańców Skołoszowa i całej Gminy.

– Przykład naszej Gminy, w której z programu „500+” korzysta blisko tysiąc rodzin doskonale pokazuje, jak ważne jest wsparcie rodzin. Dzięki niemu nasze dzieci mają lepsze warunki życia, a rodzicom łatwiej jest zadbać o właściwy start swoich pociech – mówił wójt. Podkreślając, że rządowy program ma także szersze działanie. Kwota blisko 8,5 mln zł wypłacanych rocznie w ramach „500+” na terenie gminy wpływa bowiem na całą lokalną gospodarkę umożliwiając stabilne funkcjonowanie i rozwój lokalnym przedsiębiorcom.

   Wójt podkreślał także doskonałą organizację środowego spotkania, które pozwoliło nie tylko godnie przyjąć premiera, ale także wypromować Gminę Radymno i całe Podkarpacie na ogólnopolskiej arenie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum