Święta za pasem

Autor: ek 30.03.2018 Nr: 13/2018
Pani Monika zauważa, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie w naszym mieście świątecznego kiermaszu.
Pani Monika zauważa, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie w naszym mieście świątecznego kiermaszu.

Nie trzeba wiele, by w domu zapanował prawdziwie świąteczny nastrój. Wystrój mieszkania to jedna z najprzyjemniejszych prac wykonywanych przed świętami. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy świąteczne ozdoby wykonują własnoręcznie.

Wiele radości, niezależnie od tego, czy są to Święta Wielkanocne, czy Boże Narodzenie sprawiają same przygotowania. Już na kilka tygodni wcześniej w sprzedaży pojawia się mnóstwo artykułów i dekoracji świątecznych, które swym pięknem i niebagatelną formą zachęcają do zakupu. Choć wybór jest przeogromny, to warto zauważyć, że wiele z tych ozdób powstało dzięki kreatywności i pomysłowości naszych sąsiadów, przyjaciół czy znajomych.

   W ubiegłym tygodniu sprawdziliśmy, co można nabyć na świątecznych straganach. Mimo że na większości stoisk nie brakowało typowo świątecznych akcesoriów takich jak baranki, kurczaczki czy zajączki, to zdecydowanie przeważały barwno kolorowe palmy, które w większości zostały wykonane przez samych sprzedających. Niektóre swym wyglądem przypominały nawet świąteczne zajączki.

– Tworzenie palm wielkanocnych rozpoczyna się tak naprawdę tuż po świętach Bożego Narodzenia. Samo ich wykonanie poprzedza wiele przygotowań, jak np. proces zbierania, suszenia i barwienia traw. Wykonanie jednej takiej palmy zajmuje przeszło godzinę. Z czasem dochodzi się jednak do wprawy – zaznacza pani Monika, która zajmuje się tym od lat.

– Jeśli chodzi o inne artykuły, to sporym zainteresowaniem cieszą się również stroiki, koszyczki i ubranka na nie, a także drobne dekoracje. Każdy wybiera to, czego potrzebuje i co mu się podoba – dodaje kobieta, nadmieniając jednocześnie, że dobrym pomysłem byłoby zorganizowanie w naszym mieście świątecznego kiermaszu.

   Wiele nietuzinkowych dekoracji wykonanych z przedmiotów codziennego użytku powstaje również na różnego rodzaju kółkach zainteresowań. Inne – tworzone są z pasją, przez tzw. „samouków”. Doskonałym tego przykładem są różnokolorowe pisanki, zdobione cekinami, wstążkami i różnymi innymi materiałami, które stały się hitem ostatnich lat. Mimo że wymagają wiele czasu i cierpliwości, w ich tworzenie zaangażowana jest spora część naszego społeczeństwa. Technik zdobienia oraz pomysłowości oczywiście nie brakuje.

– Wykonuję je z ogromną przyjemnością, hobbystycznie, właściwie w każdej wolnej chwili – mówi pani Katarzyna, która do zdobienia pisanek przystępuje już w styczniu.

Jedni tworzą dla siebie, inni obdarowują rodzinę i znajomych, a jeszcze inni, Ci bardziej zaradni zasilają w ten sposób domowy budżet.

 

Bardziej niebagatelne ozdoby znaleźć można w sieci

Kiedyś ozdoby świąteczne wykonywało się tylko w domu. W ich tworzenie zaangażowane były całe rodziny. Dziś zwyczaj ten został właściwie zapomniany. Tym bardziej że na stronach internetowych znaleźć możemy co najmniej kilka tysięcy ozdób świątecznych. Choć  tych związanych z Wielkanocą jest zdecydowanie mniej, niż bożonarodzeniowych, to i tak wybór jest przeogromny. Począwszy od koszyków wiklinowych, przez świąteczne zajączki, unikalne pisanki ręcznie malowane, obrusiki, aż po handmade w postaci kogutów i kur wykonanych z naturalnych surowców.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum