Półtoraroczny Staś marzy o zdrowiu

Autor: bk 06.04.2018 Nr: 14/2018
Szansą dla półtorarocznego Stasia jest eksperymentalna terapia w USA, do której chłopiec ma szanse się zakwalifikować.
Szansą dla półtorarocznego Stasia jest eksperymentalna terapia w USA, do której chłopiec ma szanse się zakwalifikować.

– Staś urodził się zdrowym chłopcem. Nic nie zwiastowało nadchodzących problemów – mówi Iwona Maciak, mama półtorarocznego chłopca. Wszystko zmieniło się, kiedy Staś skończył 7 miesięcy. Jego rozwój nagle się zatrzymał. Okazało się, że chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę zwaną Zespołem Leigha. Jego rodzina walczy o powrót Stasia do zdrowia.

– Synek przestał spać w nocy, nie miał apetytu. Miał słabe napięcie mięsni. Wcześniej siadał zaczynał mówić, chodzić. W pewnym momencie to wszystko straciliśmy – mówi pani Iwona, mama chłopca.

   Chorobą, która nie pozwala półtorarocznemu chłopcu prawidłowo się rozwijać, to Zespół Leigha, cierpi na nią jedynie ok. 30 dzieci w Polsce. Rodzina i przyjaciele Stasia nie zamierzają się jednak poddawać. Staś objęty jest rehabilitacją. Chłopiec przyjmuje najlepsze suplementy diety, sprowadzane z zagranicy.

– Jest to kosztowne i często trudne do zrealizowania, jednak daje zauważalne efekty. Staś staje się mocniejszy. Nie poddaje się chorobie – cieszy się pani Iwona. Jednak prawdziwej szansy na zdrowie dla chłopca rodzina upatruje w eksperymentalnej kuracji prowadzonej przez klinikę w Stanach Zjednoczonych, do której chłopiec ma szanse się zakwalifikować.

   Jak zauważa I. Maciak leczenie to nie jest jednak refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Pisaliśmy do NFZ o wprowadzenie tych eksperymentalnych terapii w Polsce, do tej pory nie ma jednak na to zgody – mówi mama Stasia. Jedyną szansą jest wyjazd do Kalifornii. Półroczna terapia to jednak koszt ok. 100 tys. dolarów, na co oczywiście nie stać samotnie wychowującej Stasia mamy.

   W pomoc Stasiowi włączyło się wiele osób i instytucji. Strażacy Ochotnicy z pomocą Gminy wydali charytatywny kalendarz, organizowane są liczne zbiórki, Staś jest także pod opieką fundacji.

 

Każdy, kto chciałby pomóc chłopcu może wpłacić pieniądze na konto społecznego komitetu:

 „Komitet społeczny Ratujmy Życie Stasia”

nr konta: 79 9096 0004 3001 0078 4333 0001

z dopiskiem: Ratujmy Życie Stasia

Bank Spółdzielczy w Jarosławiu

Komentarze
Popularne
Komentowane