Wspomnienie twórcy „Sokoła”

Autor: ek 06.04.2018 Nr: 14/2018
Wspomnienie twórcy „Sokoła”
Fot. MOK

22 marca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia odbyło się spotkanie poświęcone twórcy jarosławskiego gmachu „Sokoła” – Teodora Talowskiego. Gościem specjalnym wydarzenia był Tadeusz Bystrzak.

Spotkanie było doskonałą sposobnością do bliższego poznania krakowskiego architekta, który tworzył na przełomie XIX i XX wieku. Jego projekty podziwiać można również w Jarosławiu. Talowski zaprojektował gmach dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym obecnie mieści się siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego dziełem była również rozbudowa Ratusza o areszty miejskie (obecnie siedziba Straży Miejskiej).

   Podczas spotkania sylwetkę twórcy przybliżyła Elżbieta Śliwińska, dyrektor MOK w Jarosławiu. Głos zabrał także Tadeusz Bystrzak, autor najnowszej publikacji o architekcie pt. „Talowski”. Książka jest efektem 20-letniej pracy poświęconej poszukiwaniu śladów życia i twórczości wybitnego architekta. Można ją nabyć w Księgarni MOK – „Jarosławski Kuferek Artystyczny” oraz w Centrum Kultury i Promocji.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane