Jest niepubliczna, będzie publiczna?

Autor: 06.04.2018 Nr: 14/2018
Rada powiatu przeworskiego przychyliła się do zamiaru utworzenia w mieście publicznej szkoły muzycznej.
Rada powiatu przeworskiego przychyliła się do zamiaru utworzenia w mieście publicznej szkoły muzycznej.

Coraz trudniejsza sytuacja Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia, największej tego typu na Podkarpaciu, postawiła pod znakiem zapytania jej przyszłość. To spowodowało, że Przeworskie Towarzystwo Muzyczne podjęło starania o  utworzenie Publicznej Szkoły Muzycznej II stopnia. Do takiego pomysłu przychyliła się Rada Powiatu Przeworskiego.

Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, która bardzo poważnie utrudni funkcjonowanie szkoły w przyszłości – informuje Magdalena Siwa-Kujawa, dyrektor Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku. – Zmiany w ustawie o systemie oświaty zmniejszyły dotację ministerialną dla szkół artystycznych o 50 procent. Do tego zmiana wprowadzona przez Ministra Finansów narzuca dyrektorowi szkoły niepublicznej zatrudnianie nauczycieli na podstawie umowy o pracę, podczas gdy dotąd nauczyciele byli zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia. To spowoduje zwiększenie kosztów utrzymania. Stąd podjęliśmy starania o utworzenie Publicznej Szkoły Muzycznej II stopnia, która rozwiązałaby problem i przede wszystkim umożliwiła uczniom dalsze kształcenie bez konieczności wyjeżdżania poza powiat.

   W Przeworsku i okolicach są szkoły muzyczne I stopnia, których absolwenci mogliby zostać uczniami nowo utworzonej publicznej szkoły muzycznej II stopnia. Jej organem prowadzącym zostałby Powiat Przeworski. Radni na sesji powiatowej 16 marca przychylili się do inicjatywy utworzenia szkoły. Jej założenie będzie uzależnione od zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Przeworskim a Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum