Siostry z Jodłówki przygotowują się na ŚDM w Panamie

Autor: Erka 13.04.2018 Nr: 15/2018
Przygotowania do wyjazdu już trwają. Julia (po prawej) i Małgorzata nie tylko muszą załatwić sprawy organizacyjne. Wolne chwile poświęcają na poszerzenie wiedzy o regionie, do którego pojadą
Przygotowania do wyjazdu już trwają. Julia (po prawej) i Małgorzata nie tylko muszą załatwić sprawy organizacyjne. Wolne chwile poświęcają na poszerzenie wiedzy o regionie, do którego pojadą

Tylko 7 osób z Archidiecezji Przemyskiej pojedzie do Panamy na 34. Światowe Dni Młodzieży. Wśród nich będą siostry Małgorzata i Julia z Jodłówki. Z powiatu jarosławskiego oprócz nich pojedzie jeszcze jedna osoba. Poza modlitewną częścią spotkania dziewczyny liczą na poznanie egzotycznego kraju, osób z różnych kultur. Chcą także pokazać Polskę i swój region równolatkom z całego świata.

Wspominają, że pierwsza myśl o wyjeździe pojawiła się podczas ŚDM w Krakowie. – Tam zaraziłyśmy się. Ogrom młodzieży z różnych stron świata. Atmosfera spotkania. To niesamowite przeżycie, które pozostaje w pamięci. Warto przeżyć je jeszcze raz – mówią siostry.

   O tym, że można starać się o wyjazd do Ameryki Środkowej, by uczestniczyć w spotkaniu młodych dowiedziała się Julia na wakacjach, podczas pielgrzymki do Częstochowy. – Zgłosiłyśmy się. Potem przyszły spotkania. Przygotowujemy się do wyjazdu począwszy od spraw formalnych i organizacyjnych po przygotowanie duchowe – opowiada Małgorzata.

   Cieszą się, że odwiedzą Panamę. Wspominają, jak goście z tego kraju byli zachwyceni widząc w Krakowie, że wiara jest okazywana bez obaw. W Panamie wyznawane są różne religie, a to tym bardziej ciekawi. – U nas nikt się nie dziwi krzyżykiem zawieszonym na szyi. Tam nie zawsze jest to dobrze odbierane. Zbyt wielu chrześcijan w Panamie nie ma – wspominają. Dziewczyny cieszą się, że poznają egzotyczny kraj i spotkają mieszkańców z różnych kontynentów. – Pokażemy im miejsce gdzie mieszkamy. Zachęcimy do odwiedzenia – zapewniają. – Przygotowały fotografie zimy w Jodłówce. Niech młodzi z krajów, gdzie śnieg nie pada zobaczą – wtrąca się ojciec Małgorzaty i Julii.

 

Zbierają na wyjazd

Wyjazd do Panamy jest kosztowny. Dziewczyny już musiały wpłacić po 3 tys. zł. W sumie koszty powinny się zamknąć w kwocie 8,5 tys. zł od osoby. Na sfinansowanie przeznaczają cześć swoich stypendiów. Mają je od Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wsparcie obiecała diecezja. Pieniądze składa też rodzina. Rodzice Małgorzaty i Julii liczą też na pomoc samorządów. W końcu niezbyt często w egzotycznej Panamie można usłyszeć takie nazwy jak Jodłówka, Pruchnik, czy Jarosław, a dziewczyny zapewniają, że o swoich stronach nie zapomną i będą je promować.

   Obie dziewczyny uczestniczą w akcjach i organizacjach katolickich. Na co dzień 16-letnia Julia jest uczennicą gimnazjum w Pruchniku. Rok starsza Małgorzata uczy się w Rzeszowie.

Wyjazd jest zaplanowany 14 stycznia 2019 r. Powrót końcem miesiąca. Przez pierwszy tydzień uczestnicy będą przebywać w diecezjach. Potem zbierają się wspólnie na dniach młodzieży. Oficjalnie ŚDM rozpoczynają się 22 stycznia 2019 r i potrwają do 27 stycznia.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane