Zambijczycy mają już studnię

Autor: 13.04.2018 Nr: 15/2018
Woda w Afryce oznacza życie. Mieszkańcy Likumbi są wdzięczni mieszkańcom Podkarpacia za studnię.
Woda w Afryce oznacza życie. Mieszkańcy Likumbi są wdzięczni mieszkańcom Podkarpacia za studnię.

W Zambii w Afryce została wybudowana kolejna studnia „z papieru”. Nosi imię Ks. Kard. Adama Kozłowieckiego, a jej darczyńcami są mieszkańcy Podkarpacia.

Sześć lat temu mieszkańcy Przeworska zachęceni przez Grupę Charytatywną Akcji Katolickiej działającą przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku, po raz pierwszy przyłączyli się do akcji „Makulatura na misje”. Pieniądze zebrane ze sprzedaży surowców –  makulatury i plastikowych butelek, pozwoliły wybudować pierwszą studnię w Sudanie. Kolejne rosły jak grzyby po deszczu, bo przeworszczanom z pomocą przyszli mieszkańcy okolicznych wsi i w końcu całego Podkarpacia. Dziś studni w Afryce jest już kilkanaście.

To dla nas wielka radość, że mieszkańcy zrozumieli ideę akcji, bo woda w Afryce jest darem serca i oznacza życie. Jednocześnie dbają o własne środowisko, segregując odpady – mówi Ryszard Łuczyk, który koordynuje akcją od kilku lat.

   Studnię w Likumbi w Zambii poświęcił w Niedzielę Wielkanocną 1 kwietnia ks. Piotr Popis, w dniu, kiedy przypada 107. rocznica urodzin Kardynała Adama Kozłowieckiego, najstarszego polskiego misjonarza, który na misjach spędził 61 lat. Przyjął obywatelstwo zambijskie i wniósł wielki wkład w tworzenie struktur Kościoła w Zambii. Pomagał rzeszom ubogich i młodzieży.

   Akcja „Makulatura na misje” wciąż trwa, a każdy kilogram makulatury przybliża organizatorów do budowy kolejnej studni. Wszystkie osoby, które chcą się przyłączyć do zbiórki, mogą kontaktować się z R. Łuczykiem pod nr tel. 504 168 549.

Komentarze
Popularne