8 lat po tragedii

Autor: 13.04.2018 Nr: 15/2018
Uroczystości rocznicowe pod krzyżem w Studzianie.
Uroczystości rocznicowe pod krzyżem w Studzianie.

Kwiaty, znicze i modlitwa. Studzian corocznie od 8 lat upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 r. i ofiary mordów sprzed 78 lat.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kaplicy św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdzie za zmarłych modlił się ks. prałat Stanisław Szałankiewicz i ks. Jakub Sieniawski. W uroczystości udział wzięli m.in.: wójt gm. Przeworsk Daniel Krawiec, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Ruchała, sołtys Antoni Żyła i Tadeusz Gołdasz – bratanek dowódcy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego por. Józefa Gołdasza „Grota”, strażacy, dzieci i młodzież oraz mieszkańcy wsi. Po nabożeństwie wszyscy przemaszerowali pod krzyż, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze, upamiętniając w ten sposób poległych 8 i 78 lat temu. Odmówiono także modlitwę o prawdę, pokój i wolną Polskę.

   Krzyż w Studzianie wraz z tablicą został postawiony na pamiątkę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki oraz na pamiątkę tragicznej śmierci pod Smoleńskiem 96 osób wraz z prezydentem RP. Był trzynastym pomnikiem pamięci w Polsce, utworzonym po wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r.

 

Komentarze
Popularne