Terytorialsi ćwiczyli ze strażakami

Autor: Erka 20.04.2018 Nr: 16/2018
Budowali wały przeciwpowodziowe
Budowali wały przeciwpowodziowe
Fot. 34 BLP

Żołnierze z 34 Batalionu Lekkiej Piechoty wchodzącej w skład 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego ćwiczyli razem ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, jednostką OSP KSRG Wiązownica i OSP Manasterz. Ćwiczenia zorganizowano 7 kwietnia nad Lubaczówką w Manasterzu.

Żołnierze i strażacy najpierw przygotowywali się teoretycznie do budowy wałów przeciwpowodziowych i ich zabezpieczania, likwidacji zagrożeń powodziowych oraz pomocy poszkodowanym i ewakuacji ludzi oraz zwierząt. Drugim etapem było praktyczne sprawdzenie umiejętności. Żołnierze poznali także sprzęt używany przez strażaków oraz budowali rękawy przeciwpowodziowe.

   Podobne ćwiczenia odbyły się tydzień później na terenie gminy Przeworsk.

Zadaniem tworzonych WOT jest m.in. współdziałanie z lokalnymi służbami w czasie sytuacji kryzysowych. Terytorialni mają wspierać lokalne społeczności w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń o niemilitarnym charakterze. Takie ćwiczenia przygotowują zarówno strażaków jak i żołnierzy do wspólnych akcji.

Komentarze
Popularne