Most za 7 mln zł

Autor: bk 27.04.2018 Nr: 17/2018
Most na Wiszni od wielu lat czekał na remont.
Most na Wiszni od wielu lat czekał na remont.
Fot. Starostwo Powiatowe

Środki pochodzące z rezerwy ministra infrastruktury i budownictwa pozwolą na wykonanie długo oczekiwanej inwestycji na terenie naszego powiatu. Chodzi o most na rzece Wisznia, który do tej pory był dużym ograniczeniem na drogowej mapie Gminy Radymno.

O potrzebie remontu mostu na rzece Wisznia w okolicach miejscowości Michałówka w Gminie Radymno mówiło się od wielu lat. Jego stan nie pozwalał na odpowiednią eksploatację. Przeprawa była wąska i zbyt słaba, żeby sprostać obciążeniom lokalnego ruchu. Dodatkowo, dla mieszkańców Grabowca i Nienowic, most leżał na jedynej drodze umożliwiającej dotarcie do Radymna czy Jarosławia. Pozostałe drogi były albo drogami polnymi, albo zmuszały do nadrobienia wielu kilometrów.

   Temat mostu pojawiał się więc często w rozmowach mieszkańców i władz lokalnych samorządów, jednak ze względu na koszty, konieczny remont odciągano w czasie.

   To ma się jednak zmienić. Jeszcze w tym miesiącu rozpisany ma zostać przetarg na prace związane z budową nowej przeprawy przez Wisznię.

   Nowy most kosztować będzie ok. 7 mln zł. Ponad połowę, bo ok. 4,76 mln zł pochodziło będzie z dofinansowania przyznanego Powiatowi Jarosławskiemu z  rezerwy ministra infrastruktury i budownictwa. Pozostałe środki to pieniądze z budżetów powiatu i Gminy Radymno.

   Z informacji Starostwa Powiatowego wynika, że przetarg na wykonanie prac ogłoszony zostanie jeszcze w kwietniu. W zakres robót wejść ma wybudowanie mostu objazdowego, którego nośność wynosić ma 30 ton. Ma on zapewnić możliwość poruszania się droga zarówno ruchu osobowego, jak i dla sprzętu rolniczego. Następnie wykonawca będzie miał za zadanie zdemontować obecny most i w jego miejsce wybudować nową przeprawę. Będzie ona miała 75 m. długości, blisko 10 m. szerokości (obejmującej jezdnię i chodnik). Dodatkowo prace budowlane obejmą także 225 m. dróg dojazdowych. Co ważne nowy most będzie miał nośność 40 ton, dzięki czemu droga poruszać się będą mogły nie tylko auta osobowe, ale także samochody ciężarowe i ciężki sprzęt rolniczy.

   Pozyskanie dofinansowania na wykonanie tej inwestycji jest zdaniem Tadeusza Chrzana, starosty jarosławskiego bardzo ważne. Przeprawa łączy bowiem dwie gminy leżące na terenie naszego powiatu i pełni bardzo ważną rolę w systemie dróg powiatowych.

   Nowy most ma być gotowy do końca tego roku.

 

Komentarze
Popularne