Nie żyje druh Stanisław Zając

Autor: 27.04.2018 Nr: 17/2018
Nie żyje druh Stanisław Zając
Fot. OSP Gać

19 kwietnia zmarł dh Stanisław Zając, długoletni prezes OSP w Gaci, prezes Orkiestry Dętej OSP Gać i zasłużony działacz Związku OSP RP. Msza św. pogrzebowa odbyła się 22 kwietnia w Gaci.

Dh Stanisław Zając był związany z działalnością w ruchu Ochotniczych Straży Pożarnych blisko 80 lat. Przez cały okres swojej działalności w środowisku strażackim piastował szereg funkcji w strukturach ZOSP RP, począwszy od prezesa OSP w Gaci (1960–2000), a skończywszy na 31 latach w Zarządzie Głównym ZOSP RP w tym jako członek Prezydium (1978–2002) oraz wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP (1983–1992). Dzięki staraniom i zaangażowaniu osobistemu dha Zająca w 1989 r. powstała w OSP w Gaci Orkiestra Dęta. Ponadto od blisko 60-ciu lat był aktywnym tancerzem i działaczem Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „GACOKI” działającego przy Gminnym Domu Kultury w Gaci.

   Dh Stanisław Zając był wybitną osobowością z dużym autorytetem i zasobem wiedzy w zakresie pożarnictwa, jak również polskiej kultury, w tym szczególnie polskiej kultury muzycznej i tańca ludowego, a swoje umiejętności przekazywał młodszym pokoleniom. Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP, Medal Honorowy im. B. Chomicza, Medal Honorowy im. Tuliszkowskiego, Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” czy Zasłużony dla Województwa Przemyskiego.

 

Komentarze
Popularne