Ukrainiec z tysiączłotowym banknotem cofnięty na granicy

Autor: Erka 27.04.2018 Nr: 17/2018
Ukrainiec był przekonany, że pieniądze ma, a miał tylko banknot o znaczeniu historycznym
Ukrainiec był przekonany, że pieniądze ma, a miał tylko banknot o znaczeniu historycznym
Fot. BiOSG

W ubiegłym tygodniu do kontroli granicznej na przejściu w Korczowej zgłosił się 30-letni Ukrainiec wybierający się turystycznie do Polski. Miał przy sobie tysiąc złotych przeznaczone na utrzymanie. Problem w tym, że posiadaną gotówkę miał w jednym wycofanym przez 20 laty banknocie.

- Cudzoziemiec, który wybierał się na 5-dniową wyprawę w celach turystycznych, sprawdził w Internecie jakie środki są wymagane i był przekonany, że ma prawo wykorzystać oryginalny polski banknot zgodnie z jego nominalną wartością. W  związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa, obywatelowi Ukrainy przedstawiono zarzuty. Cudzoziemiec przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat . Dodatkowo, Straż Graniczna wydała decyzję o odmowie wjazdu, a następnie skierowała cudzoziemca na Ukrainę – informują pogranicznicy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

   Cudzoziemcy wjeżdżający do polski muszą posiadać pieniądze wystarczające na utrzymanie się w czasie podróży. Brak gotówki wiąże się z odmową wjazdu. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na przejściach nadzorowanym przez BiOSG taką odmowę usłyszało niemal 4,5 tysiąca podróżnych. W większości nie mieli wystarczającej ilości gotówki. 

Komentarze