Śmietnisko za osiedlem. Kto za nie odpowiada?

Autor: ek 04.05.2018 Nr: 18/2018
Sterta opakowań, puszek po piwie czy rozkładających się foliowych opakowań to przykra codzienność dwóch jarosławskich osiedli. Często jednak bywa tak, że winni zaistniałej sytuacji znajdują się w najbliższej okolicy.
Sterta opakowań, puszek po piwie czy rozkładających się foliowych opakowań to przykra codzienność dwóch jarosławskich osiedli. Często jednak bywa tak, że winni zaistniałej sytuacji znajdują się w najbliższej okolicy.

Mieszkańcy osiedla Słoneczne i Kopernika interweniują w sprawie leżących na tym terenie śmieci.

– Od lat na teren garaży mieszczących się na os. Kopernika wyrzucane są śmieci. Począwszy od rozdzielni gazu, przez całą skarpę oraz za garaże po całej ich długości. Trudno powiedzieć kto tak naprawdę śmieci, czy to kierowcy podjeżdżają, czy też mieszkańcy pobliskich osiedli robią sobie porządki – piszą mieszkańcy. Zwracają uwagę na palenie ognisk i zakrapiane spotkania. Próbują sami sprzątać, lecz nie dają rady, a śmieci wciąż przybywa. Proszą, aby Straż Miejska częściej doglądała tych miejsc – tak w wielkim skrócie wyglądała treść anonimowego listu, który w ubiegłym tygodniu trafił do naszej Redakcji i nie jest to pierwsza tego typu sprawa z prośbą o interwencję na tym terenie. Ten sam bowiem problem zgłaszali nam również mieszkańcy osiedla Słoneczne tydzień wcześniej.

   Mieszkańcy problem widzą. Postanowili coś z tym zrobić, bo rzeczywiście wygląda to naprawdę źle. Chcieliby, aby stan czystości na tym terenie uległ znacznej poprawie. Nie wiedzą jednak, jak tego dokonać, ani do kogo należy zaśmiecony teren.

   O pomoc w powyższej kwestii poprosiliśmy pracowników Urzędu Miasta, którzy już na wstępie zaznaczają, że opisany, dość rozległy teren wcale nie musi być jedynie terenem miejskim. Może on mieć nawet kilku właścicieli, a wtedy sprawa, nie jest już taka prosta. Mimo to zobligowali się pomóc. Proszą jednak mieszkańców o dokładniejsze wskazanie miejsca.

– Często otrzymujemy podobne zgłoszenia, niemniej jednak ekipy sprzątające miasto nie mogą zajmować się uporządkowywaniem terenów prywatnych czy należących do spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli zgłaszający nie jest tego pewien, pomożemy w ustaleniu własności, ale musimy otrzymać precyzyjną informację o zaśmieconym miejscu. W przeciwnym razie ekipa sprzątająca musiałaby szukać składowiska, a chcąc nawet posprzątać, mogłoby się okazać, że robi to na prywatnym terenie - czego nam nie wolno – wyjaśnia Hubert Ochmański, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

 

Widzisz problem, zgłoś do „Pogotowia czystości”

Otóż jak niektórym wiadomo, takimi przypadkami, jak opisane powyżej zajmuje się działające na terenach miejskich „Pogotowie czystości”. Telefonicznie, całodobowo, pod numerem telefonu 781 446 178 każdy z mieszkańców może zgłosić nurtującą go sprawę.

Dzwoniąc na „Pogotowie czystości” można zgłosić np. potrzebę oczyszczenia z odpadów miejskiego placu, ulicy, konieczność zabezpieczenia studzienek ściekowych, poinformować o potrąceniu zwierzęcia przez samochód, zniszczeniu koszy na śmieci czy ławek ustawionych na terenach administrowanych przez miasto.

   Ekipy sprzątające są do dyspozycji mieszkańców w każdy dzień tygodnia od poniedziałku do piątku w godz. 6.00-14.00, w soboty w godz. 14.00-20.00 oraz w niedziele i święta w godz. 5.00-8.00.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane