Woda i ścieki znów podrożeją

Autor: 04.05.2018 Nr: 18/2018

Przeworszczanie znów zapłacą więcej za wodę i ścieki. Pierwszy raz o wysokości podwyżek nie zdecydują radni, a państwowy regulator. Jak będzie kształtowała się taryfa po zmianach?

Ceny wody i opłaty za odbiór ścieków będą ustalane raz na trzy lata, a nie raz na rok, jak dotychczas, z kolei cenniki będzie zatwierdzało Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, a nie radni miasta. To właśnie do tej instytucji Przeworska Gospodarka Komunalna złożyła wniosek taryfowy. Te rewolucyjne zmiany to wynik wejścia w życie nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.

   Obecnie cena wody w Przeworsku kosztuje 3,77 zł za 1m³, a po wprowadzeniu nowej taryfy wzrośnie o 2 grosze do 3,79 zł 1m³ w pierwszym roku. W kolejnym roku będzie ponowny wzrost, już do stawki 3,88 zł za 1m³ (9 groszy więcej w stosunku do obowiązującej), a w trzecim roku 3,98 zł 1m³ (aż 10 groszy więcej w stosunku do obowiązującej). Woda podrożeje łącznie o 21 groszy w ciągu trzech lat.

   Mieszkańców czekają również podwyżki cen ścieków. Obecnie stawka wynosi 4,36 zł za 1m³. W pierwszym roku obowiązywania taryfy wzrośnie do 4,39 zł za 1m³, w drugim do 4,59 zł za 1m³ (aż 20 groszy), a w trzecim roku 4,66 zł za 1m³ (kolejne 7 groszy), co daje łączną podwyżkę cen ścieków w ciągu trzech lat o 30 groszy na jednym metrze sześciennym. Stawka opłaty abonamentowej nie ulegnie zmianie i wyniesie 3,53 zł.

   Kiedy wejdą w życie nowe stawki? Decyzja uprawomocni się 14 dni od opublikowania informacji w BIP-ie „Polskich Wód”, co jeszcze nie nastąpiło. Według przypuszczeń stawki zaczną obowiązywać już w maju br. Mieszkańców o zmianach poinformuje samorząd.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane