Gminna parada turków i podwójny jubileusz

Autor: 04.05.2018 Nr: 18/2018
Reprezentacje na gminnej paradzie.
Reprezentacje na gminnej paradzie.

XIII Gminna Parada Straży Grobowych w Świętoniowej, połączona z jubileuszem 90-lecia miejscowej Orkiestry Dętej i Straży Grobowej w Świętoniowej, już za nami. Choć trzynasta z rzędu, bynajmniej nie była pechowa. Dopisali goście i pogoda. Ostatnie czarne chmury rozpędziły strzały z armaty, które jednocześnie obwieściły początek wielkiego świętowania.

Wyjątkową, jubileuszową uroczystość, rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp Józefa Michalika, podczas której poświęcony został sztandar Straży Grobowej ze Świętoniowej, ufundowany przez społeczność wsi Świętoniowa i gminy Przeworsk. Po nabożeństwie oddziały turków prowadzone przez Gminną Orkiestrę Dętą ze Świętoniowej i Orkiestrę Dętą z Białobrzegów, przemaszerowały w barwnej paradzie na stadion, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

   Zaproszonych gości powitali prowadzący uroczystość – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku Łukasz Mróz i komendant gminny Straży Grobowych Jan Wilk. Uroczystość obecnością zaszczycili m.in. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dyrektor biura poseł Anny Schmidt-Rodziewicz Mirosław Hajnosz, asystent senatora Mieczysława Golby Urszula Krupa, starosta Spiskiego Hrova Vladimír Ledecký z grupą samorządowców, wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec z pracownikami Urzędu, radni Rady Gminy Przeworsk, sołtysi z miejscowym gospodarzem Adamem Czechem, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych UG Przeworsk, samorządowcy z powiatu łańcuckiego, naczelnicy i prezesi OSP z terenu gminy Przeworsk, przedstawiciele gminnych organizacji, stowarzyszeń, KGW i LKS oraz licznie mieszkańcy.

Straży Grobowe to w naszym regionie jedna z najpiękniejszych tradycji wielkanocnych – powiedział na wstępie uroczystości wójt Daniel Krawiec. – Trudno dziś sobie wyobrazić Triduum Paschalne bez ich udziału. To przywiązanie do wartości chrześcijańskiej każe nam z pokolenia na pokolenie przekazywać te piękne tradycje.

   Po okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście wbili gwoździe w tablicę pamiątkową sztandaru Straży Grobowej w Świętoniowej. Następnie wójt złożył Straży Grobowej i Orkiestrze gratulacje z okazji pięknego jubileuszu. W dowód uznania za poświęcony czas i wieloletnią wartę w szeregach turków, wręczył wraz z wicewojewodą statuetki i podziękowania z gratulacjami komendantom poszczególnych drużyn oraz indywidualnym osobom. Do podziękowań dla turków dołączył m.in. M. Hejnosz, który w imieniu poseł A. Schmidt-Rodziewicz wręczył jubilatom – kapelmistrzowi Orkiestry Wojciechowi Czechowi i dowódcy turków ze Świętoniowej Andrzejowi Mirkowi okolicznościowe pamiątki. Medale za obchodzone jubileusze otrzymały także inne jednostki: Ujezna 85-lecie, Mirocin 80-lecie i Grzęska 35-lecie.

   W części widowiskowej, można już było tylko podziwiać maszerujących chłopców, uśmiechniętych, przyodzianych w różnobarwne stroje, czapki, chusty, pióropusze, szarfy i inne ozdoby. W musztrze paradnej zaprezentowały się gościnnie oddziały z Białobrzegów, Bud Łańcuckich, miasta Przeworska oraz z gminy Przeworsk: oddział z Gorliczyny, Grzęski, Mirocina i Rozborza. Pomiędzy poszczególnymi układami zaprezentowały się dziewczęta z zespołu tanecznego PLUS, działającego przy SP w Chałupkach. Jako ostatni, prowadzeni przez orkiestrę dętą i poczet z nowym sztandarem, zaprezentowali się strażnicy Grobu Bożego ze Świętoniowej. Na zakończenie jubilaci, zarówno z orkiestry jak i oddziału, a także byli członkowie oddziału ze Świętoniowej, otrzymali pamiątkowe medale. Ponadto pełniący służbę 30 lat w Straży Wiesław Brud i 25 lat Józef Mirek, otrzymali grawerowane szable.

 

Orkiestra Dęta w Świętoniowej istnieje od 1928 r. W bieżącym roku obchodzi jubileusz  wspólnie ze Strażą Grobową w Świętoniowej. Nawiązanie do wspólnej historii i tradycji wywodzącej się z Turków – jako unikalny w skali Polski, regionalny obrzęd związany ze świętami Wielkiejnocy, jest widoczne podczas parad i pokazów musztry, gdzie Orkiestra przygrywa pieśni marszowe. Wywodzi się z środowiska strażackiego, działając przez wiele lat przy OSP w Świętoniowej. Od stycznia br. funkcjonuje jako Orkiestra Dęta Gminy Przeworsk, będąc jednostką artystyczną Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku. Orkiestra skupia 25 członków w różnym wieku. Amatorska gra na instrumentach dętych jest dla nich pasją. Jej repertuar to utwory z kanonu muzyki rozrywkowej, ludowej o lokalnych korzeniach, poważnej, a także sakralnej. W orkiestrze zdarzają się przypadki, że grają całe rodziny np. ojciec z synami lub ojciec z córką. Orkiestra bierze udział w większości przedsięwzięć kulturalnych i na uroczystościach religijnych.

 

Komentarze