Pamiętają o pomordowanych

Autor: Erka 04.05.2018 Nr: 18/2018
W wiązownickiej szkole pamiętają o ofiarach
W wiązownickiej szkole pamiętają o ofiarach
Fot. SP Wiązownica

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wiązownicy corocznie oddają hołd ofiarom tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w ich miejscowości o świcie i rankiem 17 kwietnia 1945 r. - W tym dniu uczniowie organizują uroczysty apel, aby upamiętnić mieszkańców Wiązownicy, którzy zginęli podczas napadu OUN UPA na wieś, a zarazem przypomnieć, że nienawiść niszczy wszystkich i wszystko – przypominają pedagodzy z wiązownickiej szkoły.

Tegoroczną uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu. Następnie uczniowie klasy VI a przedstawili w formie  pamiętnika wydarzenia, jakie rozgrywały się tragicznego ranka sprzed 73 lat. Opowieściom o przebiegu tych wydarzeń towarzyszyła muzyka Wojciecha Kilara. Poruszające i zmuszające do refleksji były również piosenki wykonane przez Martynę, Klaudię, Karolinę i Kornelię.

    Na apelu upamiętniono także ofiary zbrodni katyńskiej. Wśród zamordowanych był Michał Nadwyczawski, starszy posterunkowy Policji Państwowej pochodzący  z Wiązownicy. Po uroczystości grupa uczniów wraz z nauczycielami,  poprzedzana pocztem sztandarowym, udała się na cmentarz. Zapalono znicze, oddając hołd poległym  i zamordowanym. Uhonorowano też miejsce upamiętniające M. Nadwyczawskiego.

Komentarze
Popularne